Eerste klasse (Nederlands amateurvoetbal)

Nederlands amateurvoetbal

De Eerste klasse is met ingang van het seizoen 2016/17 het vierde amateurniveau in het Nederlands amateurvoetbal en het zesde voetbalniveau van Nederland. De Eerste klasse telt in het seizoen 2023/24 tien competities waarin de zaterdag- en zondagclubs samen spelen in regionaal ingedeelde poules.

Eerste klasse
Land Vlag van Nederland Nederland
Bond KNVB
Niveau 6 (vanaf 2016)
5 (2010–2016)
4 (tot 2010)
3 (tot 1974/1996)
Opgericht 1890
1970 (zaterdagclubs)
Systeem Competitie
Promotie naar Vierde divisie
Degradatie naar Tweede klasse
Aantal teams 130 (10 x 13)
Portaal  Portaalicoon   Voetbal

Elke competitie in de Eerste klasse bestaat in principe uit veertien teams, maar hier kan vanaf worden geweken. De kampioenen in de Eerste klasse promoveren direct naar de Vierde divisie. De nummers 13 en 14 degraderen direct naar de Tweede klasse. De periodekampioenen spelen met de nummers 13 en 14 uit de vierde divisie een nacompetitie waarin ze kunnen promoveren. De nummers 11 en 12 spelen samen met de periodekampioenen uit de tweede klasse om klassebehoud.

Competities per district voor het seizoen 2023/24
West I West II Zuid I Zuid II Oost Noord
1A (13)
1B (13)
1C (13)
1D (13)
1E (13) 1F (13) 1G (13)
1H (13)
1I (13)
1J (13)
N.B. Tussen haakjes het aantal deelnemende clubs

Historie

bewerken
  Zie Nederlands voetbalsysteem voor het hoofdartikel over dit onderwerp.

Ontwikkeling van het niveau op de voetbalpiramide

bewerken

In het zondagvoetbal was de eerste klasse tot 1974 het hoogste amateurniveau en van 1974-2010 het tweede amateurniveau. In het zaterdagvoetbal was de eerste klasse sinds de introductie in 1970 tot 1996 het hoogste amateurniveau en van 1996-2010 het tweede amateurniveau. Van 2010-2016 was het in beide afdelingen het derde amateurniveau en vanaf de herinvoering van de Tweede divisie in 2016 het vierde amateurniveau.

AM Periode
1e Zaterdag: 1970 t/m 1996
Zondag: t/m 1974
2e Zaterdag: 1996 t/m 2010
Zondag: 1974 t/m 2010
3e 2010 t/m 2016
4e vanaf 2016

Aanpassing van de voetbalpiramide

bewerken

Vanaf het seizoen 2023/24 wordt het aantal competities in de eerste klasse in twee jaar terug gebracht van elf tot acht.[1] Vóór dit seizoen had elk district één competities per afdeling, dus in totaal zes competities in de zondagafdeling en vijf competities in de zaterdagafdeling (Zuid-II heeft alleen competitie op zondag).

Vanaf het seizoen 2023/24 is in de eerste klasse ook de scheiding tussen het zaterdag- en zondagvoetbal komen te vervallen. De competities zijn in regionale poules ingedeeld in plaats van op speeldag. Aan amateurverenigingen werd voorafgaand aan het seizoen gevraagd of ze de thuiswedstrijden op zaterdag of zondag willen afwerken. Van deze regel mag worden afgeweken door principiële zaterdagclubs die het recht behouden om ook hun uitwedstrijden op zaterdag te spelen.

Kampioenen

bewerken

Zaterdagclubs

bewerken
1e amateurniveau
Jaar 1A 1B
1971 Zwart-Wit '28 SV Huizen
1972 Zwart-Wit '28 IJsselmeervogels
1973 Vv Noordwijk IJsselmeervogels
1974 SV Huizen SV Spakenburg
1975 VV Spijkenisse VV DOVO
1976 Vv Noordwijk IJsselmeervogels
1977 VV DOVO IJsselmeervogels
1978 Vv Noordwijk ACV
1979 VV DOVO ACV
1980 Vv Noordwijk ACV
1981 Vv Noordwijk DOS Kampen
1982 VV Bennekom IJsselmeervogels
1983 Vv Noordwijk IJsselmeervogels
Jaar 1A 1B 1C
1984 NSVV Rijnsburgse Boys IJsselmeervogels
1985 Kozakken Boys GVVV SV Spakenburg
1986 VV Heerjansdam IJsselmeervogels ACV
1987 NSVV SV Spakenburg ACV
1988 IJsselmeervogels DOS Kampen VV Bennekom
1989 VV Heerjansdam VV DOVO SC Genemuiden
1990 NSVV Rijnsburgse Boys ACV
1991 Quick Boys Excelsior Maassluis VV DOVO
1992 Quick Boys Kozakken Boys ACV
1993 VV Katwijk Kozakken Boys VV Lunteren
1994 VV Katwijk VV DOVO ACV
1995 VV Katwijk Kozakken Boys IJsselmeervogels
1996 SVV Scheveningen HSV Hoek SV Urk
2e amateurniveau (na invoering Hoofdklasse)
Jaar Midden + West I + II
1A
West III + IV
1B
Zuid I
1C
Oost
1D
Noord
1E
1997 Sparta Nijkerk Ter Leede VV Groote Lindt WHC Harkemase Boys
1998 DVS '33 VV Rozenburg VVGZ AVW '66 VV Olympia '28
1999 SDC Putten Ter Leede ASWH DOS Kampen ONS Sneek
2000 SDV Barneveld Deltasport VV Rijsoord Excelsior '31 Asv Dronten
2001 SV Marken Zwart-Wit '28 Roda Boys Bommelerwaard VV Nunspeet HZVV
Jaar West I
1A
West II
1B
Zuid I
1C
Oost
1D
Noord
1E
2002 DVS '33 SHO VV Heerjansdam CSV Apeldoorn Asv Dronten
2003 Ajax Amateurs ARC Achilles Veen Sparta Nijkerk Oranje Nassau Groningen
2004 RKAV Volendam BVV Barendrecht Kozakken Boys Excelsior '31 ONS Sneek
2005 GVVV DOTO VV Kloetinge SVZW Wierden Drachtster Boys
2006 SV Huizen TOGR SSV '65 VV Nunspeet Oranje Nassau Groningen
2007 Zwaluwen '30 BVV Barendrecht LRC Leerdam VV DOVO PKC '83
2008 RKAV Volendam SVV Scheveningen VV Heerjansdam SDC Putten Harkemase Boys
2009 ODIN '59 TOGR LRC Leerdam CSV Apeldoorn ACV
2010 VV Young Boys Voorschoten '97 VV Heerjansdam SVZW Wierden Oranje Nassau Groningen
3e amateurniveau (na invoering Topklasse)
2011 VV DOVO Sportlust '46 Achilles Veen VV Bennekom SV Urk
2012 Ajax Amateurs VV Smitshoek SteDoCo DTS Ede HZVV
2013 SDV Barneveld Deltasport SV Oranje Wit AZSV Drachtster Boys
2014 FC Breukelen FC Rijnvogels VV Spijkenisse DFS Opheusden SV Urk
2015 SVL Sportlust '46 SV Heinenoord DOS '37 HZVV
2016 DFS Opheusden SV Argon VV Smitshoek SDV Barneveld Oranje Nassau Groningen
4e amateurniveau (na invoering Tweede Divisie)
2017 AFC FC 's-Gravenzande VV Rijsoord VV Berkum HZVV
2018 RKAV Volendam SC Feyenoord VV DUNO SVZW Wierden VV Buitenpost
2019 DHSC VV Rijsoord Sportlust '46 NSC Nijkerk HZVV
2020 Geen kampioenen i.v.m. afgebroken competitie n.a.v. coronapandemie
2021
2022 WV-HEDW VV Kloetinge SV Huizen CSV Apeldoorn d'Olde Veste '54
Jaar West I
1A
West II
1B
West II
1C
Zuid I
1D
Oost
1E
Noord
1F
2023 CSV BOL SV DSO VV Heerjansdam VV Scherpenzeel Quick '20 VV Pelikaan-S
2024 CSV BOL SV DSO VV Heerjansdam VV Scherpenzeel Quick '20 HZVV

Zondagclubs

bewerken
1e amateurniveau (na invoering betaald voetbal)
Jaar West
1A
Zuid
1C
Noord-Oost
1B
1956 RFC Rotterdam VC Vlissingen VV Hengelo
1957 Velox Utrecht VV Maurits Be Quick Zutphen
1958 Velox Utrecht RSC Alliance Quick Nijmegen
1959 SV Gouda SC Irene ESCA Arnhem
1960 SV Gouda Wilhelmina '08 Quick Nijmegen
Jaar West I
1A
West II
1C
Zuid
1D
Noord-Oost
1B
1961 Koninklijke HFC RFC Xerxes Sportclub Emma Velocitas 1897
Jaar West I
1A
West II
1B
Zuid I
1E
Zuid II
1F
Oost
1D
Noord
1C
1962 J.O.S. RFC Xerxes VC Vlissingen VV Standaard Quick Nijmegen Velocitas 1897
1963 AFC Amsterdam GVV Unitas VV De Valk Wilhelmina '08 Quick Nijmegen VV Neptunia
1964 VPV Purmersteijn CVV Rotterdam VC Vlissingen VV Chevremont Quick '20 WVV
1965 J.O.S. VV Papendrecht HVV Helmond RIOS '31 ESCA/VC VV Emmen
1966 J.O.S. UVS VV Middelburg VV Chevremont Quick '20 VV Emmen
1967 AFC Amsterdam GVV Unitas VV Middelburg RKSV Minor VV Rheden VV Sneek
1968 DCG Amsterdam UVS VV Middelburg RKVV Almania VV Rheden VV Emmen
1969 AFC Amsterdam De Musschen VV Middelburg RFC Roermond SC Enschede VV Drachten
1970 VV Uithoorn VV Papendrecht TSC VV Sanderbout De Treffers VV Sneek
1971 ASC SDW RVC Rijswijk DESK VV Caesar Be Quick Zutphen VV Drachten
1972 USV Elinkwijk RFC Xerxes Sparta '25 VV Caesar VV Ede VV Leeuwarden
1973 USV Elinkwijk LV Roodenburg RBC VV Veritas GVV Eilermark CEC
1974 USV Elinkwijk Hermes DVS RBC SV Limburgia Quick Nijmegen CVV Germanicus
2e amateurniveau (na invoering Hoofdklasse)
1975 VV Aalsmeer VUC TSV LONGA SV Panningen DOS '19 VV Hoogeveen
1976 DWV RFC Xerxes UNA EHC Rohda Raalte VV Valthermond
1977 ASV Blauw-Wit SC Neptunus VV Geldrop Wilhelmina '08 Quick '20 LVV Friesland
1978 SV Ilpendam DHS DESK RKSV Heer Achilles '29 VV Steenwijk
1979 FC Hilversum DHC Delft VV Hapert VV Caesar Zwolsche Boys VV Appingedam
1980 AVV Zeeburgia GVV Unitas RBC RFC Roermond VV De Bataven VV Hattem
1981 RCH De Musschen UNA RKSV Heer Quick Nijmegen WKE
1982 ASV Blauw-Wit CVV Rotterdam DESK SV Venray SC Enschede VV Appingedam
1983 AFC '34 VV Wilhelmus Rood-Wit W Wilhelmina '08 SV Leones VV Drachten
1984 IJ.V.V. Stormvogels Spartaan '20 Sparta '25 RKONS HSC '21 VV Hoogeveen
1985 De Spartaan RVC Rijswijk TSC VV Sittard RKSV De Zweef GRC Groningen
1986 NFC UVS BVV SV Venray RKHVV CVV Germanicus
1987 ASV Blauw-Wit VV Papendrecht VC Vlissingen SVN Landgraaf DOS '19 SVBO
1988 ADO '20 GVV Unitas TSC RKVV Waubach SV Babberich VV Appingedam
1989 WFC DVC VV Baronie SV Meerssen RKVV STEVO Achilles 1894
1990 VV Aalsmeer UVS BVV SV Panningen Quick '20 FVC
1991 IJ.V.V. Stormvogels Alphense Boys UDI '19 SVN Landgraaf HSC '21 WKE
1992 USV Holland TONEGIDO BVV FC Vinkenslag SV Epe Be Quick 1887
1993 UVV ADO Den Haag WVO SV Deurne AGOVV VV Appingedam
1994 AFC '34 UVS DBS RKFC Lindenheuvel VV De Bataven SVBO
1995 De Zwarte Schapen SC Feyenoord VV Gemert SVN Landgraaf Achilles '12 CVV Germanicus
1996 IJ.V.V. Stormvogels VCS TSC RKVV Volharding OVC '85 VV Drachten
Jaar 1A 1B 1C 1D 1E 1F
1997 De Zwarte Schapen SC Neptunus UDI '19 VV Eijsden AGOVV VV Hoogeveen
1998 ADO '20 VV Nijenrodes OJC Rosmalen EHC SV Colmschate '33 SVBO
1999 SO Soest VV Nieuwenhoorn RKSV Venlo FC Vinkenslag VV De Bataven VV Drachten
2000 KBV Amsterdam WSC RKSV Schijndel IVS Achilles '29 Be Quick 1887
2001 AFC Amsterdam FC Kranenburg VV Terneuzen Wilhelmina '08 De Tubanters VV Hoogeveen
2002 Türkiyemspor VV Nieuwenhoorn OJC Rosmalen SV Deurne Achilles '29 VV Nieuw Buinen
2003 AFC '34 SVVSMC RKSV Nuenen RKSV Groene Ster Rohda Raalte SC Joure
2004 DWV UVS VV Geldrop EVV Echt VV Germania WKE
2005 FC Hilversum VVSB VV Papendrecht SV Panningen WSV Apeldoorn Sneek Wit Zwart
2006 HVV Hollandia VUC Blauw Geel '38 RKSV Groene Ster SC Enschede MSC
2007 AFC DWS Westlandia DESK SV Deurne VV De Bataven SVBO
2008 FC Hilversum HBS TSV LONGA SV Venray VV Germania SC Joure
2009 FC Chabab SC Feyenoord SV OSS '20 UDI '19 SV Juliana '31 VV Nieuw Buinen
2010 VV De Zouaven VV Nieuwenhoorn VV Dongen SV Deurne vv Rigtersbleek FVC
3e amateurniveau (na invoering Topklasse)
Jaar 1A 1B 1C 1D 1E 1F
2011 Koninklijke HFC RKAVV RKSV Nuenen RKSV Groene Ster Longa '30 DIO Groningen
2012 HFC EDO Quick Den Haag RKVV Brabantia RKSV Schijndel VV De Bataven VV Nieuw Buinen
2013 ASV De Dijk VOC VV De Valk RKSV Bekkerveld VV Alverna FVC
2014 JOS Watergraafsmeer Magreb '90 VC Vlissingen TOP FC Presikhaaf Achilles 1894
2015 VV De Meern RKAVV RKSV Halsteren EHC VV Alverna Dieze West
2016 VV Hoogland IFC RKSV Nuenen VV Chevremont SC Woezik VV Heerenveen
4e amateurniveau (na invoering Tweede Divisie)
Jaar 1A 1B 1C 1D 1E 1F
2017 VPV Purmersteijn RKSV Leonidas VV Baronie SV Meerssen BVC '12 Achilles 1894
2018 Fortuna Wormerveer GVV Unitas SV AWC RKSV Minor RKZVC VV Hoogeveen
2019 RKVV Velsen VOC SV Juliana '31 EHC Longa '30 VV Emmen
2020 Geen kampioenen i.v.m. afgebroken competitie n.a.v. coronapandemie
2021
2022 SV Kampong Unitas '30 HVCH SV Venray Rohda Raalte VV Hoogezand
Jaar West I
1A
Zuid I
1B
Zuid II
1C
Oost
1D
Noord
1E
2023 RKSV HBC SC Kruisland RKSV Wittenhorst MASV TVC '28