Hoofdmenu openen

Nederland op het wereldkampioenschap voetbal 2010

Flag of the Netherlands.svg
NED
Thuistenue
Uittenue
Speciaal thuis
Speciaal uit

Nederland was een van de deelnemende landen aan het wereldkampioenschap voetbal 2010 in Zuid-Afrika. Het was de negende deelname van het land. Bij de vorige editie in 2006 strandde het Nederlands elftal in de achtste finale.

KwalificatieBewerken

Als lid van de UEFA speelde Nederland zijn wedstrijden in de laatste van de negen kwalificatiegroepen. Ieder land ontmoette elkaar in zowel een thuis- als een uitwedstrijd, de groepsindeling werd bepaald aan de hand van resultaten in het verleden en een daaraan gekoppelde loting. De groepswinnaar kwalificeerde zich direct terwijl de acht beste nummers 2 play-offduels tegen elkaar speelden. Nederland kwalificeerde zich, als eerste Europese land, relatief eenvoudig door als eerste in groep 9 te eindigen. Vooraf werd poule negen als een gemakkelijke poule beschouwd[1] en Nederland kwalificeerde zich zonder puntenverlies voor het wereldkampioenschap. De nummer twee (Noorwegen) was de slechtste nummer twee van alle negen poules en had daardoor geen kans meer zich te kwalificeren voor het wereldkampioenschap.

WedstrijdenBewerken


10 september 2008
20:30
Macedonië   1 – 2   Nederland Philip II Arena, Skopje
Toeschouwers: 11.000
Scheidsrechter:   Grzegorz Gilewski
Pandev   77' Verslag   46' Heitinga
  60' van der Vaart

11 oktober 2008
20:45
Nederland   2 – 0   IJsland De Kuip, Rotterdam
Toeschouwers: 37.500
Scheidsrechter:   Matteo Trefoloni
Mathijsen   15'
Huntelaar   64'
Verslag

15 oktober 2008
19:00
Noorwegen   0 – 1   Nederland Ullevaal, Oslo
Toeschouwers: 23.840
Scheidsrechter:   Konrad Plautz
Verslag   63' van Bommel

28 maart 2009
20:45
Nederland   3 – 0   Schotland Amsterdam ArenA, Amsterdam
Toeschouwers: 50.000
Scheidsrechter:   Laurent Duhamel
Huntelaar   30'
van Persie   45+1'
Kuijt   77'(pen)
Verslag

1 april 2009
20:45
Nederland   4 – 0   Macedonië Amsterdam ArenA, Amsterdam
Toeschouwers: 47.750
Scheidsrechter:   Peter Rasmussen
Kuijt   16'   41'
Huntelaar   25'
van der Vaart   88'
Verslag

6 juni 2009
18:45
IJsland   1 – 2   Nederland Laugardalsvöllur, Reykjavik
Toeschouwers: 9.635
Scheidsrechter:   Mike Dean
Sigurðsson   88' Verslag   10' de Jong
  17' van Bommel

10 juni 2009
20:45
Nederland   2 – 0   Noorwegen De Kuip, Rotterdam
Toeschouwers: 45.600
Scheidsrechter:   Yuri Baskakov
Ooijer   33'
Robben   51'
Verslag

9 september 2009
19:30
Schotland   0 – 1   Nederland Hampden Park, Glasgow
Toeschouwers: 51.230
Scheidsrechter:   Claus Bo Larsen
Verslag   82' Elia

Eindstand groep 9Bewerken

Team Wed W G V DV DT +/− Ptn
  Nederland 8 8 0 0 17 2 15 24
  Noorwegen 8 2 4 2 9 7 2 10
  Schotland 8 3 1 4 6 11 −5 10
  Macedonië 8 2 1 5 5 11 −6 7
  IJsland 8 1 2 5 7 13 −6 5

OefeninterlandsBewerken

Nederland speelde voor, tussen en na de kwalificatiewedstrijden ook nog dertien vriendschappelijke interlands.


20 augustus 2008
21:15
Rusland   1 – 1   Nederland Lokomotivstadion, Moskou
Toeschouwers: 25.000
Scheidsrechter:   Peter Fröjdfeldt
Zyrjanov   78' (pen) Verslag   24' van Persie

6 september 2008
20:45
Nederland   1 – 2   Australië Philips Stadion, Eindhoven
Toeschouwers: 25.000
Scheidsrechter:   Martin Atkinson
Klaas-Jan Huntelaar   6' Verslag   45' Kewell(pen)
  76' Kennedy

19 november 2008
20:45
Nederland   3 – 1   Zweden Amsterdam ArenA, Amsterdam
Toeschouwers: 25.000
Scheidsrechter:   Zsolt Szabó
van Persie   32'   48'
Kuijt   90'
Verslag   49' Kim Källström

11 februari 2009
20:15
Tunesië   1 – 1   Nederland Stade 7 November, Tunis
Toeschouwers: 17.000
Scheidsrechter:   Esam Abd El Fatah
Saihi   66' Verslag   61' Huntelaar

12 augustus 2009
20:45
Nederland   2 – 2   Engeland Amsterdam ArenA, Amsterdam
Toeschouwers: 48.500
Scheidsrechter:   Nicola Rizzoli
Kuijt   10'
van der Vaart   37'
Verslag   49'   77' Defoe

5 september 2009
14:00
Nederland   3 – 0   Japan De Grolsch Veste, Enschede
Toeschouwers: 23.750
Scheidsrechter:   Damir Skomina
van Persie   69'
Sneijder   73'
Huntelaar   87'
Verslag

10 oktober 2009
19:30
Australië   0 – 0   Nederland Sydney Football Stadium, Sydney
Toeschouwers: 40.580
Scheidsrechter:   Minoru Tojo
Verslag

14 november 2009
20:50
Italië   0 – 0   Nederland Stadio Adriatico, Pescara
Toeschouwers: 14.000
Scheidsrechter:   Claudio Circhetta
Verslag

18 november 2009
20:45
Nederland   0 – 0   Paraguay Abe Lenstra Stadion, Heerenveen
Toeschouwers: 14.130
Scheidsrechter:   Vladimír Hriňák
Verslag

3 maart 2010
Nederland   2 – 1   Verenigde Staten Amsterdam ArenA, Amsterdam
Toeschouwers: 46.630
Scheidsrechter:   Cüneyt Çakir
Kuijt   40'
Huntelaar   70'
Verslag   89' Bocanegra

26 mei 2010
20:00
Nederland   2 – 1   Mexico Badenova-Stadion, Freiburg
Toeschouwers: 20.000
Scheidsrechter:   Manuel Gräfe
van Persie   17'   41' Verslag   74' Hernández

1 juni 2010
20:45
Nederland   4 – 1   Ghana Stadion Feijenoord, Rotterdam
Toeschouwers: 35.000
Scheidsrechter:   Svein Oddvar Moen
Kuijt   30'
van der Vaart   72'
Sneijder   80'
van Persie   87'
Verslag   78' Gyan

5 juni 2010
14:00
Nederland   6 – 1   Hongarije Amsterdam ArenA, Amsterdam
Toeschouwers: 48.000
Scheidsrechter:   Florian Meyer
van Persie   21'
Sneijder   56'
Robben   64'   78'
van Bommel   71'
Elia   74'
Verslag   6' Dzsudzsák

WereldkampioenschapBewerken

Op 4 december 2009 werd de loting verricht voor de poule-indeling van de nationale elftallen. Nederland belandde in groep E samen met Japan (pot 2), Kameroen (pot 3) en Denemarken (pot 4). Nederland was als groepshoofd geplaatst: deze ploegen zaten in pot 1.

Na de tweede speelronde in de groepsfase was Oranje al zeker van plaatsing voor de achtste finale. De overwinningen op Denemarken en Japan en de resultaten van de andere wedstrijden in de groep zorgden ervoor dat Nederland zich als eerste land voor de achtste finale plaatste.

SelectieBewerken

Meest gebruikte opstelling

Op 27 mei 2010 maakte bondscoach Bert van Marwijk zijn WK-selectie van 23 man bekend.[2]

Nr. Naam Interlands Doelpunten WK-Wed. WK-Doel. Club op moment van WK Vorige clubs
Keepers
1 Maarten Stekelenburg 32 0 7 0   Ajax Geen
16 Michel Vorm 4 0 0 0   FC Utrecht   FC Den Bosch
22 Sander Boschker 1 0 0 0   FC Twente   Ajax
Verdedigers
2 Gregory van der Wiel 14 0 4 0   Ajax Geen
3 John Heitinga 60 6 6 0   Everton   Ajax   Atlético Madrid
4 Joris Mathijsen 61 3 5 0   Hamburger SV   Willem II   AZ
5 Giovanni van Bronckhorst 105 6 6 1   Feyenoord   RKC Waalwijk   Glasgow Rangers   Arsenal   FC Barcelona
12 Khalid Boulahrouz 31 0 2 0   VfB Stuttgart   RKC Waalwijk   Hamburger SV   Chelsea   Sevilla
13 André Ooijer 55 3 1 0   PSV   FC Volendam   Roda JC   Blackburn Rovers
15 Edson Braafheid 7 0 1 0   Bayern München   FC Utrecht   FC Twente   Celtic
Middenvelders
6 Mark van Bommel 62 10 7 0   Bayern München   Fortuna Sittard   PSV   FC Barcelona
8 Nigel de Jong 47 1 5 0   Manchester City   Ajax   Hamburger SV
10 Wesley Sneijder 67 19 6 5   Internazionale   Ajax   Real Madrid
14 Demy de Zeeuw 27 0 2 0   Ajax   Go Ahead Eagles   AZ
18 Stijn Schaars 12 0 0 0   AZ   Vitesse
20 Ibrahim Afellay 26 0 3 0   PSV Geen
23 Rafael van der Vaart 82 16 4 0   Real Madrid   Ajax   Hamburger SV
Aanvallers
7 Dirk Kuijt 69 16 6 1   Liverpool   FC Utrecht   Feyenoord
9 Robin van Persie 50 19 6 1   Arsenal   Feyenoord
11 Arjen Robben 51 15 4 2   Bayern München   FC Groningen   PSV   Chelsea   Real Madrid
17 Eljero Elia 14 2 5 0   Hamburger SV   ADO Den Haag   FC Twente
19 Ryan Babel 39 5 0 0   Liverpool   Ajax
21 Klaas-Jan Huntelaar 36 16 4 1   AC Milan   PSV   De Graafschap   AGOVV Apeldoorn   sc Heerenveen
  Ajax   Real Madrid
Bondscoach
Bert van Marwijk   Fortuna Sittard   Feyenoord   Borussia Dortmund

Staf en begeleidingBewerken

De technische staf en overige begeleiding bestond naast bondscoach Bert van Marwijk uit[3]:

  • Assistent-coaches: Frank de Boer, Phillip Cocu en Dick Voorn
  • Keeperstrainer: Ruud Hesp
  • Teammanager: Hans Jorritsma
  • Scouting: Ronald Spelbos (hoofd), John Metgod, Arthur Numan en Hans Boersma (assistenten), Roberto Tolentino (video-analist)
  • Medisch: Gertjan Goudswaard (sportarts), Ricardo De Sanders, Jörgen van Hattem en Arno Philips (fysiotherapeuten), Luc van Agt (inspanningsfysioloog), Piet Nijs, Jos Smit en Rob Koster (masseurs)
  • Materiaal: Carlo de Leeuw, Arend de Kruyff en Rob Kocken (materiaalmannen)
  • Pers: Kees Jansma (perschef), Martiene Bruggink en Monique Kessels (backoffice perszaken/KNVB)
  • Overig: Theo Damen (veiligheid), Siepko Lutjeboer (kok)

Eindstand poulefaseBewerken

 
Nederland - Denemarken
Land Wed Win Gel Ver DV DT +/− Pnt
  Nederland 3 3 0 0 5 1 4 9
  Japan 3 2 0 1 4 2 2 6
  Denemarken 3 1 0 2 3 6 -3 3
  Kameroen 3 0 0 3 2 5 -3 0

WedstrijdenBewerken


14 juni 2010
13:30
«onderlinge duels»
Nederland   2 – 0   Denemarken Soccer City, Johannesburg
Toeschouwers: 83.465
Scheidsrechter: Stéphane Lannoy  
Daniel Agger   46' (e.d.)
Dirk Kuijt   85'
(verslag)

19 juni 2010
13:30
«onderlinge duels»
Nederland   1 – 0   Japan Moses Mabhida Stadium, Durban
Toeschouwers: 62.010
Scheidsrechter: Héctor Baldassi  
Wesley Sneijder   53' (verslag)

24 juni 2010
20:30
«onderlinge duels»
Kameroen   1 – 2   Nederland Groenpuntstadion, Kaapstad
Toeschouwers: 63.093
Scheidsrechter: Pablo Pozo  
Samuel Eto'o   65' (pen.) (verslag) Robin van Persie   36'
Klaas-Jan Huntelaar   83'

Knock-outfaseBewerken

AfbeeldingenBewerken

KNVB · A-internationals · Bondscoaches · Topscorers · Nederlands vrouwenelftal · Nederland B · Olympisch elftal · Jong Oranje · Nederland –20 · Nederland –19 · Nederland –18 · Nederland –17 · Nederland –16 · Nederland –15 · Amateurelftal · Vrouwen –19 · Vrouwen –17 · Vrouwen –16 · Vrouwen –15 · Strandteam · Futsalteam
EK-wedstrijden · WK-wedstrijden · Resultaten kwalificaties en eindronden · Nederland B-wedstrijden · Officieuze wedstrijden · EK-wedstrijden vrouwen · Resultaten vrouwen kwalificaties en eindronden

1905 – 1919 · 1920 – 1929 · 1930 – 1939 · 1940 – 1949 · 1950 – 1959 · 1960 – 1969 · 1970 – 1979 · 1980 – 1989 · 1990 – 1999 · 2000 – 2009 · 2010 – 2019

2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019

OS 1908 · OS 1912 · OS 1920 · OS 1924 · OS 1928 · WK 1934 · WK 1938 · OS 1948 · OS 1952 · WK 1974 · EK 1976 · WK 1978 · EK 1980 · EK 1988 · WK 1990 · EK 1992 · WK 1994 · EK 1996 · WK 1998 · EK 2000 · EK 2004 · WK 2006 · EK 2008 · OS 2008 · WK 2010 · EK 2012 · WK 2014

Albanië · Andorra · Argentinië · Armenië · Australië · België · Brazilië · Bulgarije · Canada · Chili · China · Colombia · Costa Rica · Curaçao · Cyprus · DDR · Denemarken · Duitsland · Ecuador · Egypte · Engeland · Estland · Faeröer · Finland · Frankrijk · GOS · Ghana · Griekenland · Hongarije · Ierland · IJsland · Indonesië · Iran · Israël · Italië · Ivoorkust · Japan · Joegoslavië · Kameroen · Kazachstan · Kroatië · Letland · Liechtenstein · Luxemburg · Malta · Marokko · Mexico · Moldavië · Nederlandse Antillen · Nigeria · Noord-Ierland · Noord-Macedonië · Noorwegen · Oekraïne · Oostenrijk · Paraguay · Peru · Polen · Portugal · Roemenië · Rusland · Saarland · San Marino · Saoedi-Arabië · Schotland · Servië en Montenegro · Slovenië · Slowakije · Sovjet-Unie · Spanje · Suriname · Thailand · Tsjechië · Tsjecho-Slowakije · Tunesië · Turkije · Uruguay · Verenigde Staten · Verenigd Koninkrijk · Wales · Wit-Rusland · Zuid-Afrika · Zuid-Korea · Zweden · Zwitserland

Wedstrijden in detail

Argentinië (1978) · Argentinië (2006) · Argentinië (2014) · Australië (2014) · Brazilië (2014) · Chili (2014) · Costa Rica (2014) · Denemarken (2010) · Denemarken (2012) · Duitsland (2012) · Frankrijk (2008) · Italië (2008) · Ivoorkust (2006) · Japan (2010) · Kameroen (2010) · Mexico (2014) · Portugal (2006) · Portugal (2012) · Roemenië (2008) · Rusland (2008) · San Marino (2011) · Servië en Montenegro (2006) · Sovjet-Unie (1988) · Spanje (2010) · Spanje (2014) · Uruguay (2010) · West-Duitsland (1974)