Hoofdmenu openen

Wereldbeker bobsleeën 2011/2012

sportseizoen van een bobsleeëncompetitie
Bobsleigh pictogram.svg Wereldbeker 2011/2012 FIBT.svg
Onderdeel Mannen Vrouwen
Winnaars
Tweemansbob Vlag van Zwitserland Beat Hefti Vlag van Duitsland Cathleen Martini
Viermansbob Vlag van Rusland Alexandr Zubkov
Combinatie Vlag van Duitsland Maximilian Arndt
Wedstrijden
Locaties 8 8
<<< 2010/11 2012/13 >>>
Portaal  Portaalicoon   Wintersport

De wereldbeker bobsleeën in het seizoen 2011/2012 ging van start op 2 december en eindigde op 10 februari. De competitie werd georganiseerd door de FIBT, gelijktijdig met de WB skeleton.

De competitie omvatte dit seizoen acht wedstrijden in de drie traditionele onderdelen van het bobsleeën. Bij de mannen de twee- en viermansbob en bij de vrouwen de tweemansbob. Daarnaast werden er wedstrijden georganiseerd voor landenteams welke bestonden uit twee bobslee en twee skeleton runs. De uitslag van de vierde wedstrijd in Altenberg gold voor de Europese deelnemers tevens als het Europees kampioenschap.

De titels gingen het vorige seizoen naar de piloten Aleksandr Zoebkov (Rusland, tweemansbob) en Manuel Machata (Duitsland, viermansbob) bij de mannen en Sandra Kiriasis (Duitsland, tweemansbob) bij de vrouwen.

Uit België namen de pilotes Elfje Willemsen en Eva Willemarck, die haar debuut als pilote maakte, deel met Anouska Hellebuyck, Wendy Van Leuven en An Vannieuwenhuyse als bemanningsleden bij de vrouwen. Zij namen alleen aan de zes Europese wereldbekers deel. De piloot Michael Serisé kwam alleen tijdens de vierde wedstrijd in actie vanwege het EK. Hij nam deel in de twee- en viermansbob met Lino Van Doorne (2+4), Michael Dezutter en Sebastien Trouillez als bemanningsleden.

Uit Nederland nam piloot Edwin van Calker deel bij de mannen in de twee- en viermansbob met Sybren Jansma, Jeroen Piek (2+4), Arnold van Calker, Yannick Greiner en Arno Klaasen als bemanningsleden.

De Zwitserse piloot Beat Hefti veroverde voor de tweede keer de eindzege in de tweemansbob. In het seizoen 2008/09 deed hij dit eerder. Het was de achtste Zwitserse overwinning op 29 edities. Hefti behaalde dit seizoen in alle acht de wereldbekers het podium (3× eerste, 2× tweede, 3× derde). De Duitse junior piloot Maximilian Arndt legde beslag op de tweede plaats in het eindklassement, het was zijn eerste podium plaats. Arndt stond dit seizoen vier keer op het podium (1× eerste, 2× tweede, 1× derde). De winnaar van het vorige seizoen, Aleksandr Zoebkov, eindigde dit seizoen op de derde plaats en behaalde daarmee voor de vijfde keer het eindpodium. In 2006 werd hij tweede en in 2005 en 2008 derde.

De Rus Aleksandr Zoebkov stond dit seizoen op beide podia bij de mannen. Hij veroverde voor de vierde keer de eindzege in de viermansbob na 2005, 2006 en 2009. Het was de vijfde Russische eindzege, in 2007 zegevierde Jevgeni Popov. Zoebkov stond voor de zesde keer op het eindpodium, in 2004 en 2008 werd hij tweede en in 2011 derde. In de acht wereldbekerwedstrijden behaalde hij dit seizoen zes keer het podium (3× eerste, 2× tweede, 1× derde). De Duitse junior piloot Maximilian Arndt slaagde er ook in om op beide podia te eindigen. Net als in de tweemansbob eindigde hij in de viermansbob op de tweede ple plaats, ook hier was het zijn eerste podium plaats. Arndt stond dit seizoen vijf keer op het podium (2× eerste, 2× tweede, 1× derde). Ook in de viermansbob eindigde de winnaar van het vorige seizoen, Manuel Machata, dit seizoen op de derde plaats, voor hem was het de tweede keer dat hij op het eindpodium plaatsnam. Machata stond dit seizoen vier keer op het podium (2× eerste, 2× tweede).

Bij de vrouwen stonden drie landgenoten op het eindpodium. De Duitse pilote Cathleen Martini veroverde voor het eerst de eindzege in de tweemansbob. Het was de elfde opeenvolgende Duitse eindzege op achttien edities. Voor Martini was het haar zevende podium plaats waarvan de zesde opeenvolgend. Martini stond dit seizoen vijf keer op het erepodium (3× eerste, 2× tweede). Ze werd tweede in 2005, 2008, 2009, 2011 en derde in 2007, 2010. Anja Schneiderheinze op plaats twee stond voor het eerst op het eindpodium van de wereldbeker. Schneiderheinze stond dit seizoen vier keer op het erepodium (2× eerste, 2× tweede). De negenvoudig (onafgebroken) winnares van de wereldbeker van 2003-2011, Sandra Kiriasis-Prokoff, eindigde op de derde plaats. Het was haar twaalfde opeenvolgende podium plaats in de wereldbeker, in 2001 en 2002 stond ze op plaats twee.

Wereldbeker puntenBewerken

De eerste 30 in het dagklassement krijgen punten voor het wereldbekerklassement toegekend. De top 20 na de eerste run gaan verder naar de tweede run, de overige deelnemers krijgen hun punten toegekend op basis van hun klassering na de eerste run. De onderstaande tabel geeft de punten per plaats weer.

Klassering = punten
1e = 225
2e = 210
3e = 200
4e = 192
5e = 184
6e = 176
7e = 168
8e = 160
9e = 152
10e = 144
11e = 136
12e = 128
13e = 120
14e = 112
15e = 104
16e = 96
17e = 88
18e = 80
19e = 74
20e = 68
21e = 62
22e = 56
23e = 50
24e = 45
25e = 40
26e = 36
27e = 32
28e = 28
29e = 24
30e = 20

Tweemansbob (m)Bewerken

UitslagenBewerken

Datum Plaats Eerste Tweede Derde
03/12   Igls   Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
  Duitsland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
  Verenigde Staten
Steven Holcomb
Justin Olsen
10/12   La Plagne   Duitsland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
  Verenigde Staten
Steven Holcomb
Steven Langton
  Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
18/12   Winterberg   Duitsland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
  Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
  Letland
Oskars Melbardis
Daumants Dreiskens
07/01 *   Altenberg   Duitsland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
  Duitsland
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
  Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
14/01   Königssee   Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
  Canada
Lyndon Rush
Jesse Lumsden
  Duitsland
Manuel Machata
Andreas Bredau
21/01   Sankt Moritz   Duitsland
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
  Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
  Duitsland
Manuel Machata
Andreas Bredau
03/02   Whistler
Whistler Sliding Centre
  Canada
Lyndon Rush
Jesse Lumsden
  Duitsland
Maximilian Arndt
Martin Putze
  Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
10/02   Calgary   Zwitserland
Beat Hefti
Thomas Lamparter
  Duitsland
Manuel Machata
Andreas Bredau
  Duitsland
Maximilian Arndt
Kevin Kuske
Belgische en Nederlandse deelnemers
Land WB #1 WB #2 WB #3 WB #4 * WB #5 WB #6 WB #7 WB #8
  Nederland 12e
E. van Calker
Jansma
10e
E. van Calker
Jansma
5e
E. van Calker
Jansma
18e
E. van Calker
Jansma
11e
E. van Calker
Jansma
14e
E. van Calker
Jansma
13e
E. van Calker
Piek
11e
E. van Calker
Jansma
  België 24e
Serisé
Van Doorne
* WB#4 07/01: Tegelijkertijd het Europees kampioenschap. Nadat de Amerikaanse bobsleeën (5 + 17) uit de uitslag werden gehaald eindigde de Nederlandse bob op de 16e plaats en de Belgische bob op de 22e plaats.

EindstandBewerken

# Piloot Land Punten
01 Beat Hefti   SUI 1695
02 Maximilian Arndt (J)   GER 1573
03 Aleksandr Zoebkov   RUS 1416
04 Lyndon Rush   CAN 1339
05 Manuel Machata   GER 1332
06 Oskars Melbardis (J)   LAT 1200
07 Gregor Baumann   SUI 1200
08 Patrice Servelle   MON 1192
09 Steven Holcomb   USA 1050
10 Edwin van Calker   NED 1040
11 Aleksandr Kasjanov   RUS 0982
12 Thomas Florschütz   GER 0885
13 Simone Bertazzo   ITA 0852
14 Nicolae Istrate   ROU 0780
# Piloot Land Punten
15 Edgars Maskalāns   LAT 696
16 John Napier (J)   USA 640
17 John James Jackson   GBR 562
18 Nikita Zarharov (J)   RUS 524
19 Dawid Kupczyk   POL 518
20 Ugis Zalims (J)   LAT 507
21 Jan Vrba   CZE 470
22 Jürgen Loacker   AUT 462
23 Chris Spring   CAN 448
24 Thibault Alexis Godefroy   FRA 443
25 Milan Jagnesak   SVK 352
26 Vuk Radjenović   SRB 345
27 Francesco Friedrich (J)   USA 304
28 Rico Peter   SUI 258
# Piloot Land Punten
29 Nick Cunningham   USA 256
30 Justin Kripps (J)   CAN 248
31 Mateusz Luty (J)   POL 243
32 Corey Butner   USA 224
33 Benjamin Schmid (J)   GER 168
34 Dorin-Alexandru Grigore   ROU 156
35 Alexej Gorlatsjev   RUS 148
36 Heath Spence   AUS 136
37 Martin Galliker   SUI 068
38 Kim Dong-hyun (J)   KOR 062
39 Will Gilder (J)   GBR 050
40 Michael Serisé   BEL 036
(J) = junior

Viermansbob (m)Bewerken

UitslagenBewerken

Datum Plaats Eerste Tweede Derde
04/12   Igls   Rusland
Aleksandr Zoebkov
Philipp Egorov
Dmitri Troenenkov
Nikolai Hrenkov
  Verenigde Staten
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steven Langton
Curtis Tomasevic
  Duitsland
Thomas Florschütz
Martin Rostig
Kevin Kuske
Thomas Blaschek
11/12   La Plagne   Duitsland
Manuel Machata
Florian Becke
Andreas Bredau
Christian Poser
  Duitsland
Maximilian Arndt
René Tiefert
Jan Speer
Martin Putze
  Duitsland
Thomas Florschütz
Gino Gerhardi
Kevin Kuske
Thomas Blaschek
18/12   Winterberg   Duitsland
Thomas Florschütz
Gino Gerhardi
Kevin Kuske
Thomas Blaschek
  Rusland
Aleksandr Zoebkov
Philipp Egorov
Dmitri Troenenkov
Nikolai Hrenkov
  Letland
Oskars Melbardis
Daumants Dreiskens
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
08/01 *   Altenberg   Duitsland
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
  Rusland
Aleksandr Zoebkov
Philipp Egorov
Dmitri Troenenkov
Nikolai Hrenkov
  Duitsland
Thomas Florschütz
Ronny Listner
Kevin Kuske
Thomas Blaschek
15/01   Königssee   Rusland
Aleksandr Zoebkov
Philipp Egorov
Dmitri Troenenkov
Maxim Mokrousov
  Duitsland
Manuel Machata
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
  Duitsland
Maximilian Arndt
Jan Speer
Alexander Rödiger
Martin Putze
22/01   Sankt Moritz   Duitsland
Maximilian Arndt
Jan Speer
Alexander Rödiger
Martin Putze
  Duitsland
Manuel Machata
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
  Letland
Edgars Maskalans
Daumants Dreiskens
Ugis Zalims
Intars Dambis
04/02   Whistler
Whistler Sliding Centre
  Rusland
Aleksandr Zoebkov
Philipp Egorov
Dmitri Troenenkov
Maxim Mokrousov
  Rusland
Aleksandr Kasjanov
Denis Moiseytsjenkov
Maxim Beloegin
Nikolai Hrenkov
  Canada
Lyndon Rush
Jesse Lumsden
Cody Sorensen
Neville Wright
10/02   Calgary   Duitsland
Manuel Machata
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
  Duitsland
Maximilian Arndt
Jan Speer
Kevin Kuske
Martin Putze
  Rusland
Aleksandr Zoebkov
Philipp Egorov
Dmitri Troenenkov
Maxim Mokrousov
Belgische en Nederlandse deelnemers
Land WB #1 WB #2 WB #3 WB #4 WB #5 WB #6 WB #7 WB #8
  Nederland 11e
E. van Calker
Jansma
A. van Calker
Piek
7e
E. van Calker
Greiner
Jansma
Piek
9e
E. van Calker
A. van Calker
Jansma
Piek
7e
E. van Calker
Greiner
Jansma
Klaasen
18e
E. van Calker
Piek
Klaasen
Greiner
11e
E. van Calker
Klaasen
Jansma
Piek
7e
E. van Calker
Piek
Jansma
Greiner
  België 19e
Serisé
Trouillez
Van Doorne
Dezutter
* WB#4 08/01: Tegelijkertijd het Europees kampioenschap. Nadat de Amerikaanse bobsleeën (9 + 16) uit de uitslag werden gehaald eindigde de Nederlandse bob op de 7e plaats en de Belgische bob op de 17e plaats.

EindstandBewerken

# Piloot Land Punten
01 Aleksandr Zoebkov   RUS 1671
02 Maximilian Arndt (J)   GER 1606
03 Manuel Machata   GER 1574
04 Aleksandr Kasjanov   RUS 1418
05 Oskars Melbardis (J)   LAT 1216
06 Edgars Maskalāns   LAT 1208
07 Steven Holcomb   USA 1098
08 Lyndon Rush   CAN 1036
09 Edwin van Calker   NED 1008
10 Gregor Baumann   SUI 0936
11 Thomas Florschütz   GER 0825
12 Simone Bertazzo   ITA 0820
13 Dawid Kupczyk   POL 0712
# Piloot Land Punten
14 John Napier (J)   USA 696
15 Jürgen Loacker   AUT 648
16 Nicolae Istrate   ROU 644
17 John James Jackson   GBR 594
18 Jan Vrba   CZE 506
19 Chris Spring   CAN 440
20 Nikita Zarharov (J)   RUS 420
21 Milan Jagnesak   SVK 391
22 Mateusz Luty (J)   POL 312
23 Vuk Radjenović   SRB 310
24 Rico Peter   SUI 304
25 Dorin-Alexandru Grigore   ROU 300
26 Justin Kripps (J)   CAN 280
# Piloot Land Punten
27 Francesco Friedrich (J)   USA 272
28 Nick Cunningham   USA 240
29 Patrice Servelle   MON 224
30 Alexej Gorlatsjev   RUS 202
31 Won Yun-jong (J)   KOR 200
32 Thibault Alexis Godefroy   FRA 181
33 Heath Spence   AUS 180
34 Beat Hefti   SUI 176
35 Corey Butner   USA 168
36 Olivier Harrnass   GER 152
37 Martin Galliker   SUI 088
38 Michael Serisé   BEL 074
39 Will Gilder (J)   GBR 032
(J) = junior

Tweemansbob (v)Bewerken

UitslagenBewerken

Datum Plaats Eerste Tweede Derde
04/12   Igls   Duitsland
Anja Schneiderheinze
Lisette Thöne
  Duitsland
Sandra Kiriasis
Petra Lammert
  Verenigde Staten
Elana Meyers
Katie Eberling
  Oostenrijk
Christina Hengster
Inga Versen
09/12   La Plagne   Canada
Kaillie Humphries
Emily Baadsvik
  Duitsland
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Zwitserland
Fabienne Meyer
Hanne Schenk
18/12   Winterberg   Duitsland
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Duitsland
Anja Schneiderheinze
Lisette Thöne
  Zwitserland
Fabienne Meyer
Hanne Schenk
06/01 *   Altenberg   Duitsland
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Duitsland
Sandra Kiriasis
Petra Lammert
  Zwitserland
Fabienne Meyer
Hanne Schenk
13/01   Königssee   Duitsland
Cathleen Martini
Berit Wiacker
  Canada
Kaillie Humphries
Emily Baadsvik
  Zwitserland
Fabienne Meyer
Hanne Schenk
20/01   Sankt Moritz   Duitsland
Anja Schneiderheinze
Lisette Thöne
  Duitsland
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Duitsland
Sandra Kiriasis
Franziska Bertels
04/02   Whistler
Whistler Sliding Centre
  Canada
Kaillie Humphries
Emily Baadsvik
  Duitsland
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
  Canada
Helen Upperton
Shelley-Ann Brown
10/02   Calgary   Canada
Kaillie Humphries
Jennifer Ciochetti
  Duitsland
Anja Schneiderheinze
Lisette Thöne
  Duitsland
Sandra Kiriasis
Petra Lammert
Belgische deelnemers
Land WB #1 WB #2 WB #3 WB #4 * WB #5 WB #6 WB #7 WB #8
  België 15e
Willemsen
Vannieuwenhuyse
dns
Willemsen
Van Leuven
15e
Willemsen
Vannieuwenhuyse
13e
Willemsen
Vannieuwenhuyse
13e
Willemsen
Vannieuwenhuyse
15e
Willemsen
Vannieuwenhuyse
  België 17e
Willemarck
Van Leuven
dns
Willemarck
Hellebuyck
18e
Willemarck
Hellebuyck
15e
Willemarck
Van Leuven
16e
Willemarck
Van Leuven
18e
Willemarck
Van Leuven
* WB#4 06/01: Tegelijkertijd het Europees kampioenschap. Nadat de Amerikaanse (5) en Australische (9) bob uit de uitslag werden gehaald eindigden de Belgische bobs respectievelijk op de plaatsen 11 en 13.

EindstandBewerken

# Pilote Land Punten
1 Cathleen Martini   GER 1655
2 Anja Schneiderheinze   GER 1598
3 Sandra Kiriasis   GER 1574
4 Fabienne Meyer   SUI 1490
5 Kaillie Humphries (J)   CAN 1389
6 Anastasia Tambovtseva   RUS 1312
7 Christina Hengster (J)   AUT 1296
8 Olga Fjodorova   RUS 1192
9 Bree Schaaf   USA 1152
# Pilote Land Punten
10 Paula Walker (J)   GBR 1144
11 Astrid Radjenovic   AUS 1032
12 Elana Meyers   USA 0888
13 Victoria Tokovaja   RUS 0840
14 Jazmine Fenlator   USA 0664
15 Elfje Willemsen   BEL 0552
16 Eva Willemarck   BEL 0448
17 Carmen Tronescu   ROU 0438
18 Helen Upperton   CAN 0392
# Pilote Land Punten
19 Eugenia Oana Diaconu (J)   ROU 326
20 Jennifer Ciochetti   CAN 264
21 Jamie Greubel   USA 264
22 Megan Hill (J)   USA 208
23 Heather Patterson (J)   CAN 192
24 Caroline Spahni   SUI 144
25 Tamaris Dennler-Allemann   SUI 136
26 Victoria Olaoye (J)   GBR 088
(J) = junior

LandenwedstrijdBewerken

In het teamonderdeel worden per team twee (2-mans)bobslee- en twee skeletonruns gedaald.

Igls, 3 december
# Land skeleton (m) tweemansbob (v) skeleton (v) tweemansbob (m)
1   Duitsland Frank Rommel Sandra Kiriasis / Stephanie Schneider Anja Huber Maximilian Arndt / Jan Speer
2   Duitsland Alexander Kroeckel Anja Schneiderheinze / Christin Senkel Marion Thees Manuel Machata / Michail Makarow
3   Rusland Aleksandr Tretjakov Olga Fjodorova / Joelia Timofejeva Olga Potelitcina Aleksandr Kasjanov / Maksim Mokroesov
4   Oostenrijk Matthias Guggenberger Christine Hengster / Anna Feichtner Janine Flock Jürgen Loacker / Martin Fichtner
5 Internationaal team   John Fairbairn   Viktoria Tokovaya / Margarita Ismailova   Sarah Reid   Chris Spring / Derek Plug
6   Verenigde Staten Matthew Antoine Jazmine Fenlater / Brittany Reinbolt Kimber Gabryszak John Napier / Johnny Quinn
7   Rusland Sergej Tsoedinov Anastasia Tambovtseva / Ljoedmila Oedobkina Olga Nikandrova Aleksej Gorlatsjev / Maksim Melesjkin
8   Roemenië Silviu Mesarosi Carmen Tronescu / Christina-Beatrice Spataru Maria Marinela Mazilu Dorin-Alexandru Grigore / Anca Barcacila
Königssee, 14 januari
# Land skeleton (m) tweemansbob (v) skeleton (v) tweemansbob (m)
1   Duitsland Alexander Kröckel Sandra Kiriasis / Berit Wiacker Marion Thees Benjamin Schmid / Richard Adjei
2   Duitsland Frank Rommel Anja Schneiderheinze / Lisette Thöne Anja Huber Manuel Machata / Michail Makarow
3   Canada Michael Douglas Kaillie Humphries / Heather Hughes Mellisa Hollingsworth Lyndon Rush / Cody Sorensen
4   Rusland Aleksandr Tretjakov Olga Fjodorova / Ljoedmila Oedobkina Maria Orlova Aleksandr Kasjanov / Maksim Beloegin
5   Zwitserland Michael Höfer Fabienne Meyer / Andrea Bitzer Barbara Hosch Beat Hefti / Patrick Blöchliger
6 Internationaal team   Raphael Maier   Christine Hengster / Alexandra Tüchi   Katherine Eustace   Jürgen Loacker / Michael Flunk
7   Rusland Sergej Tsoedinov Anastasia Tambovtseva / Margarita Ismailova Olga Nikandrova Nikita Zarharov / Denis Moisejtsjenkov
8 Internationaal team *   Urs Vescoli   Astrid Radjenovic / Jamie Hedge   Emma Lincoln-Smith   Vuk Radjenović / Nikola Milinkovic
9   Verenigde Staten Kyle Tress Bree Schaaf / Hillary Werth Kimber Gabryszak John Napier / Dallas Robinson
10   Roemenië Silviu Mesarosi Carmen Tronescu / Christina-Beatrice Spataru Maria Marinela Mazilu Dorin-Alexandru Grigore / Danut Stancu
* Astrid Radjenovic (geboren Loch-Wilkinson) en Vuk Radjenović zijn een echtpaar.