Europese kampioenschappen wielrennen 2023

sportseizoen van een wegwielrennencompetitie

De Europese kampioenschappen wielrennen 2023 waren de 29e editie van de Europese kampioenschappen wielrennen die georganiseerd werden door de Union Européenne de Cyclisme (UEC) van 20 tot en met 24 september in de Nederlandse provincie Drenthe. Het was het 27e kampioenschap met tijdrit, het 19e kampioenschap voor junioren en het achtste Europees kampioenschap voor elite mannen en vrouwen.

Europese kampioenschappen wielrennen 2023
Gehouden in Vlag van Nederland Drenthe
Jaar 2023
Data 20 t/m 24 september
Sport Wegwielrennen
Organisator UEC
Evenementen 14 (6 mannen, 6 vrouwen en 2 gemengd)
Navigatie
2022     2024
Portaal  Portaalicoon   Sport

Deelnemers bewerken

Bij de wegwedstrijd voor mannen elite behoorden de Belgen Wout van Aert en Arnaud De Lie en de Nederlander Olav Kooij bij de favorieten, net als de Deense oud-wereldkampioen Mads Pedersen en de Italianen Filippo Ganna en Matteo Trentin.[1][2] Bij de vrouwen elite waren wereldkampioene Lotte Kopecky en de Nederlanders Lorena Wiebes en Demi Vollering topfavoriet.[3] Daarnaast hoorden de Britse Anna Henderson, de Deense Cecilie Uttrup Ludwig, de Italiaanse Elisa Balsamo en Silvia Persico, de Poolse Marta Lach en Katarzyna Niewiadoma en de Zwitserse Elise Chabbey en Marlen Reusser bij de favorieten.[4]

België[5][6]
Mannen elite Vrouwen elite Mannen beloften Vrouwen beloften Mannen junioren Vrouwen junioren
Wegwedstrijd:
Tim Declercq
Arnaud De Lie
Yves Lampaert
Jasper Stuyven
Edward Theuns
Wout van Aert
Florian Vermeersch
Tijdrit:
Yves Lampaert
Wout van Aert
Wegwedstrijd:
Fauve Bastiaenssen*
Audrey De Keersmaeker
Valerie Demey*
Mieke Docx
Lotte Kopecky
Marieke Meert
Marthe Truyen
Tijdrit:
Lotte Kopecky
Sara Van de Vel*
Wegwedstrijd:
Jasper Dejaegher
Siebe Deweirdt*
Gianluca Pollefliet
Alec Segaert
Warre Vangheluwe
Jelle Vermoote*
Tijdrit:
Alec Segaert
Victor Vercouillie*
Wegwedstrijd:
Katrijn De Clercq
Julie De Wilde
Marthe Goossens,
Febe Jooris
Jade Linthoudt
Marith Vanhove
Tijdrit:
Julie De Wilde
Febe Jooris
Wegwedstrijd:
Aless De Bock
Milan Donie
Niels Driesen
Kamiel Eeman
Jasper Schoofs
Jarno Widar
Tijdrit:
Duarte Marivoet*
Sente Sentjens*
Lars Vanden Heede*
Wegwedstrijd:
Lore De Schepper
Ella Heremans
Fleur Moors
Emma Siegers*
Xaydée Van Sinaey
Anna Vanderaerden*
Tijdrit:
Xaydée Van Sinaey
Luca Vierstraete*
* reden ook de gemengde ploegenestafette (de vrouwen elite + mannen beloften reden deze samen)
Bij de mannen elite werd de geselecteerde Nathan Van Hooydonck vervangen door Florian Vermeersch[7] en voor Jasper De Buyst werd geen vervanging aangewezen.[8]
Bij de vrouwen elite werd de geselecteerde Marion Norbert-Riberolle vervangen door Mieke Docx[9] en voor Justine Ghekiere werd geen vervanging aangewezen.[10]
Nederland[11][12]
Mannen elite Vrouwen elite Mannen beloften Vrouwen beloften Mannen junioren Vrouwen junioren
Wegwedstrijd:
Sjoerd Bax*
Cees Bol
Nils Eekhoff
Daan Hoole*
Olav Kooij
Bauke Mollema
Elmar Reinders
Mike Teunissen
Tijdrit:
Sjoerd Bax
Daan Hoole
Jos van Emden**
Wegwedstrijd:
Loes Adegeest*
Shirin van Anrooij*
Mischa Bredewold
Yara Kastelijn
Floortje Mackaij
Riejanne Markus*
Demi Vollering
Lorena Wiebes
Tijdrit:
Shirin van Anrooij
Riejanne Markus
Wegwedstrijd:
Huub Artz
Tibor del Grosso
Menno Huising
Jesse Kramer
Martijn Rasenberg
Pepijn Reinderink

Tijdrit:
Wessel Mouris
Axel van der Tuuk
Wegwedstrijd:
Maike van der Duin
Fem van Empel
Femke Gerritse
Ilse Pluimers
Maud Rijnbeek
Elise Uijen
Tijdrit:
Ilse Pluimers
Maud Rijnbeek
Wegwedstrijd:
Karst Hayma
Christiaan van Rees
Senna Remijn
Viego Tijssen
Julian Vergouw
Thom van der Werff
Tijdrit:
Ryan Gal*
Camiel Klignet*
Sjors Lugthart*
Wegwedstrijd:
Silje Bader*
Masja Keesman*
Fee Knaven
Puck Langenbarg
Lauren Molengraaf
Zoë van Velzen
Tijdrit:
Tessa Kleijn*
Fee Knaven
Zoë van Velzen
* reden ook de gemengde ploegenestafette
** reed alleen de gemengde ploegenestafette
Bij de mannen elite werd Marijn van den Berg aanvankelijk vervangen door Ide Schelling,[13] die op zijn beurt weer werd vervangen door Cees Bol.[14]
Bij de vrouwen elite trok Demi Vollering zich terug voor de tijdrit en werd vervangen door Shirin van Anrooij.
Bij de mannen beloften reden Martijn Rasenberg en Huub Artz in plaats van de geselecteerde Loe van Belle en Roel van Sintmaartensdijk.
Bij de mannen junioren werd Mees Vlot vervangen door Camiel Klignet.[15]

Wedstrijdschema bewerken

Op woensdag werden alle tijdritten verreden, die allemaal van start gingen in Wildlands Adventure Zoo Emmen en finishten in dezelfde stad. Op donderdag werd de gemengde ploegenestafette verreden, eveneens met start en finish in Emmen. Vanaf vrijdag werden de wegwedstrijden verreden op een lokale ronde van 14 kilometer op en rond de VAM-berg. De wedstrijden voor beloften en elite begonnen met een aanloop die telkens van start ging in een andere plaats in Drenthe: Hoogeveen, Coevorden, Meppel en Assen.[16]

Datum Tijd Categorie Afstand Start Finish
Tijdritten
Woensdag 20 september 9:00 Vrouwen junioren 20,6 km Wildlands Zoo Emmen
10:25 Mannen junioren 20,6 km
12:00 Vrouwen beloften 20,6 km
13:05 Mannen beloften 20,6 km
14:30 Vrouwen elite 29,5 km
16:15 Mannen elite 29,5 km
Gemengde ploegenestafette
Donderdag 21 september 12:45 Mannen en vrouwen junioren 38,4 km Emmen Emmen
15:30 Mannen en vrouwen elite 38,4 km
Wegwedstrijden
Vrijdag 22 september 9:30 Mannen beloften 136,5 km Hoogeveen Col du VAM
14:30 Vrouwen beloften 108 km Coevorden
Zaterdag 23 september 9:00 Mannen junioren 111 km Drijber
13:30 Vrouwen elite 131,3 km Meppel
Zondag 24 september 9:00 Vrouwen junioren 69 km Drijber
12:00 Mannen elite 199,8 km Assen

Medaillewinnaars bewerken

Elite      
Mixed relay   Frankrijk
Rémi Cavagna
Benjamin Thomas
Bruno Armirail
Audrey Cordon-Ragot
Juliette Labous
Cédrine Kerbaol
  Italië
Edoardo Affini
Mattia Cattaneo
Matteo Sobrero
Elena Cecchini
Vittoria Guazzini
Soraya Paladin
  Duitsland
Max Walscheid
Jannik Steimle
Miguel Heidemann
Lisa Klein
Mieke Kröger
Franziska Koch
Wegrit mannen   Christophe Laporte   Wout van Aert   Olaf Kooij
Wegrit vrouwen   Mischa Bredewold   Lorena Wiebes   Lotte Kopecky
Tijdrit mannen   Joshua Tarling   Stefan Bissegger   Wout van Aert
Tijdrit vrouwen   Marlen Reusser   Anna Henderson   Christina Schweinberger
Beloften      
Wegrit mannen   Henrik Pedersen   Iván Romeo   Paul Magnier
Wegrit vrouwen   Ilse Pluimers   Anna Shackley   Linda Zanetti
Tijdrit mannen   Alec Segaert   Carl-Frederik Bévort   Gustav Wang
Tijdrit vrouwen   Zoe Bäckstedt   Antonia Niedermaier   Anniina Ahtosalo
Junioren      
Mixed relay   Italië
Luca Giaimi
Andrea Bessega
Andrea Montagner
Federica Venturelli
Alice Toniolli
Eleonora La Bella
  Duitsland
Moritz Bell
Ian Kings
Louis Leidert
Pia Grünewald
Hannah Kunz
Amelie Joelle Messemer
  Frankrijk
Léo Bisiaux
Maxime Decomble
Eliott Boulet
Léane Tabu
Alice Brédard
Julie Bego
Wegrit mannen   Anže Ravbar   Matys Grisel   Žak Eržen
Wegrit vrouwen   Fleur Moors   Federica Venturelli   Léane Tabu
Tijdrit mannen   Albert Withen Philipsen   Jorgen Nordhagen   Sente Sentjes
Tijdrit vrouwen   Federica Venturelli   Stina Kagevi   Hannah Kunz

Medaillespiegel bewerken

# Land       Totaal
1   Italië 2 2 0 4
  Verenigd Koninkrijk 2 2 0 4
3   België 2 1 3 6
  Frankrijk 2 1 3 6
5   Denemarken 2 1 1 4
  Nederland 2 1 1 4
7   Zwitserland 1 1 1 3
8   Slovenië 1 0 1 2
9   Duitsland 0 2 2 4
10   Noorwegen 0 1 0 1
  Spanje 0 1 0 1
  Zweden 0 1 0 1
13   Finland 0 0 1 1
  Oostenrijk 0 0 1 1
Totaal 14 14 14 42

Organisatie bewerken

De organisatie ontving een subsidie van € 635.500 van het Ministerie van VWS, in het kader van de subsidieregeling van topsportevenementen.[17]

Zie ook bewerken