Wereldkampioenschap honkbal 2009

sportseizoen van een honkbalcompetitie

Het Wereldkampioenschap honkbal 2009 was de 38e editie van dit honkbaltoernooi. Het kampioenschap werd georganiseerd door de wereldhonkbalfederatie IBAF en de Europese Honkbalfederatie (CEB), het was voor de eerste keer dat het WK op een heel continent werd afgewerkt.

Het kampioenschap vond van 9 tot en met 27 september plaats in acht Europese landen. Aan het kampioenschap namen 22 landen deel en werd deze editie in drie ronden afgewerkt. In de eerste ronde namen 20 landen deel die in vijf groepen (A t/m E) van elk vier landen waren ingedeeld. Elke groep werd in een van de deelnemende landen gespeeld. De vijf groepwinnaars, de vijf nummers twee en de vier beste nummers drie gingen door naar de tweede ronde. De tweede ronde bestond uit twee groepen van elk acht landen die in Nederland (groep F) en Italië en San Marino (groep G) werden gespeeld. De derde ronde, eveneens met acht landen, werd in Italië gehouden.

De titelverdediger, de Verenigde Staten die in 2007 voor de derde keer wereldkampioen werd, versloeg in de finale Cuba met 10-5.

DeelnameBewerken

Amerika Europa Azië Afrika Oceanië
  Canada
  Cuba
  Mexico
  Nederlandse Antillen
  Nicaragua
  Puerto Rico
  Venezuela
  Verenigde Staten
  Duitsland
  Italië
  Kroatië
  Nederland
  Spanje
  Tsjechië
  Groot-Brittannië
  Zweden
  China
  Japan
  Taiwan
  Zuid-Korea
  Zuid-Afrika   Australië

Eerste rondeBewerken

Alle wedstrijden werden van 9 tot en met 12 september gespeeld.

Groep ABewerken

De wedstrijden in Groep A werden in Praag, Tsjechië gespeeld.

# Land Pnt W V
1   Mexico 6 3 0
2   Australië 4 2 1
3   Taiwan 2 1 2
4   Tsjechië 0 0 3
Datum Team 1 Uitslag Team 2
09/09   Tsjechië 4-17   Australië
10/09   Taiwan 0-8   Mexico
11/09   Australië 7-5   Taiwan
11/09   Mexico 9-0   Tsjechië
12/09   Australië 9-10   Mexico
12/09   Tsjechië 1-10   Taiwan

Groep BBewerken

De wedstrijden in Groep B werden in Barcelona, Spanje gespeeld.

# Land Pnt W V
1   Cuba 6 3 0
2   Puerto Rico 4 2 1
3   Spanje 2 1 2
4   Zuid-Afrika 0 0 3
Datum Team 1 Uitslag Team 2
09/09   Spanje 15-0 (6)   Zuid-Afrika
10/09   Puerto Rico 0-10 (7)   Cuba
11/09   Cuba 10-0   Zuid-Afrika
11/09   Spanje 3-5   Puerto Rico
12/09   Cuba 5-4   Spanje
12/09   Zuid-Afrika 0-12 (7)   Puerto Rico

Groep CBewerken

De wedstrijden in Groep C werden in Sundbyberg, Zweden gespeeld.

# Land Pnt W V
1   Canada 6 3 0
2   Nederlandse Antillen 4 2 1
3   Zuid-Korea 2 1 2
4   Zweden 0 0 3
Datum Team 1 Uitslag Team 2
09/09   Zweden 8-10   Nederlandse Antillen
10/09   Canada 9-1   Zuid-Korea
11/09   Zuid-Korea 5-1   Zweden
11/09   Nederlandse Antillen 0-15 (7)   Canada
12/09   Zuid-Korea 5-9   Nederlandse Antillen
12/09   Zweden 1-19 (5)   Canada

Groep DBewerken

De wedstrijden in Groep D werden in Zagreb, Kroatië gespeeld.

# Land Pnt W V
1   Nicaragua 6 3 0
2   Japan 4 2 1
3   Verenigd Koninkrijk 2 1 2
4   Kroatië 0 0 3
Datum Team 1 Uitslag Team 2
10/09   Verenigd Koninkrijk 7-9   Japan
10/09   Kroatië 1-10   Nicaragua
11/09   Nicaragua 10-0 (7)   Verenigd Koninkrijk
11/09   Japan 13-3 (7)   Kroatië
12/09   Japan 4-8   Nicaragua
12/09   Kroatië 1-4   Verenigd Koninkrijk

Groep EBewerken

De wedstrijden in Groep E werden in Regensburg, Duitsland gespeeld.

# Land Pnt W V
1   Venezuela 6 3 0
2   Verenigde Staten 4 2 1
3   Duitsland 2 1 2
4   China 0 0 3
Datum Team 1 Uitslag Team 2
09/09   Duitsland 14-1 (7)   China
10/09   Verenigde Staten 9-13 (11)   Venezuela
11/09   Venezuela 17-2 (5)   China
11/09   Verenigde Staten 9-1   Duitsland
12/09   China 0-8   Verenigde Staten
12/09   Duitsland 1-12 (8)   Venezuela

Eindstand nummers 3Bewerken

# * Land Pnt W V V-T
1   Spanje 2 1 2 22-10
2   Taiwan 2 1 2 15-16
3   Zuid-Korea 2 1 2 11-19
4   Verenigd Koninkrijk 2 1 2 11-20
5   Duitsland 2 1 2 16-22
* Klassering op basis minste tegen runs

Tweede rondeBewerken

Alle wedstrijden werden van 13 tot en met 21 september gespeeld.

Groep FBewerken

De wedstrijden in Groep F werden in Nederland (Amsterdam, Haarlem en Rotterdam) gespeeld.

# Land Pnt W V Beslissing*
1   Nederland 12 6 1 1-1, (7), 1-0
2   Puerto Rico 12 6 1 1-1, (7), 0-1
3   Cuba 12 6 1 1-1, (8)
4   Venezuela 6 3 4 1-0
4   Zuid-Korea 6 3 4 0-1
4   Nicaragua 4 2 5 1-0
4   Spanje 4 2 5 0-1
8   Verenigd Koninkrijk 0 0 7
* Beslissing = op basis
1) onderlinge resultaten,
2) runs tegen,
3) onderling resultaat
Datum Tijd Plaats Team 1 Uitslag Team 2
13/09
15:00
Amsterdam   Nederland 4-2   Zuid-Korea
13/09
20:00
Amsterdam   Puerto Rico 12-2 (7)   Spanje
13/09
20:00
Haarlem   Cuba 6-0   Verenigd Koninkrijk
13/09
20:00
Rotterdam   Venezuela 7-4   Nicaragua
14/09
13:00
Amsterdam   Zuid-Korea 15-5 (8)   Verenigd Koninkrijk
14/09
19:00
Haarlem   Nicaragua 1-4   Cuba
14/09
19:00
Rotterdam   Nederland 5-2   Puerto Rico
14/09
19:00
Amsterdam   Spanje 8-1   Venezuela
16/09
13:00
Rotterdam   Puerto Rico 3-2   Zuid-Korea
16/09
19:00
Haarlem   Spanje 5-10   Nederland
16/09
19:00
Rotterdam   Verenigd Koninkrijk 1-4   Nicaragua
16/09
19:00
Amsterdam   Cuba 10-0 (8)   Venezuela
17/09
13:00
Haarlem   Puerto Rico 5-4   Verenigd Koninkrijk
17/09
19:00
Rotterdam   Nicaragua 2-7   Zuid-Korea
17/09
19:00
Haarlem   Nederland 8-5   Venezuela
17/09
19:00
Amsterdam   Spanje 0-10   Cuba
18/09
13:00
Amsterdam   Spanje 5-9   Nicaragua
18/09
19:00
Rotterdam   Verenigd Koninkrijk 0-6   Nederland
18/09
19:00
Haarlem   Venezuela 4-1   Zuid-Korea
18/09
19:00
Amsterdam   Cuba 2-5   Puerto Rico
19/09
13:00
Rotterdam   Verenigd Koninkrijk 3-10   Spanje
19/09
19:00
Haarlem   Venezuela 3-5   Puerto Rico
19/09
19:00
Rotterdam   Zuid-Korea 1-5   Cuba
19/09
19:00
Amsterdam   Nicaragua 4-8   Nederland
20/09
13:00
Rotterdam   Nederland 3-5   Cuba
20/09
13:00
Amsterdam   Venezuela 6-1   Verenigd Koninkrijk
20/09
19:00
Haarlem   Zuid-Korea 2-1   Spanje
20/09
19:00
Haarlem   Nicaragua 0-16 (7)   Puerto Rico

Groep GBewerken

De wedstrijden in Groep G werden in twaalf steden in Italië (inclusief het onafhankelijke San Marino) gespeeld.

# Land Pnt W V Beslissing *
1   Verenigde Staten 14 7 0
2   Australië 10 5 2 1-1, (8), 1-0
3   Canada 10 5 2 1-1, (8), 0-1
4   Taiwan 10 5 2 1-1, (9)
5   Japan 4 2 5 1-1, (9)
6   Italië 4 2 5 1-1, (10)
7   Mexico 4 2 5 1-1, (12)
8   Nederlandse Antillen 0 0 7
* Beslissing = op basis
1) onderlinge resultaten,
2) runs tegen,
3) onderling resultaat
Datum Tijd Plaats Team 1 Uitslag Team 2
13/09
18:00
Piacenza   Australië 19-6 (7)   Nederlandse Antillen
13/09
20:00
Florence   Italië 2-5   Taiwan
13/09
20:00
Parma   Japan 9-3 (7)   Mexico
13/09
20:00
Reggio Emilia   Verenigde Staten 8-0   Canada
14/09
20:00
Bologna   Mexico 6-3   Italië
14/09
20:00
Novara   Canada 3-5 (10)   Australië
14/09
20:00
Verona   Nederlandse Antillen 1-11 (7)   Verenigde Staten
14/09
20:00
San Marino   Japan uitgesteld   Taiwan
15/09
20:00
Godo   Taiwan 5-4 (10)   Australië
15/09
20:00
Macerata   Verenigde Staten 4-2   Japan
15/09
20:00
Turijn   Mexico uitgesteld   Canada
15/09
20:00
Vicenza   Italië uitgesteld   Nederlandse Antillen
16/09
20:00
San Marino   Japan 1-3 (10)   Taiwan
16/09
20:00
Turijn   Mexico 2-4   Canada
17/09
20:00
Turijn   Taiwan 3-14 (7)   Verenigde Staten
17/09
20:00
Bologna   Canada 3-2 (11)   Japan
17/09
20:00
Parma   Australië 5-4   Italië
17/09
20:00
San Marino   Mexico 9-8   Nederlandse Antillen
18/09
20:00
Godo   Nederlandse Antillen 2-19 (6)   Canada
18/09
20:00
Novara   Italië 6-4   Japan
18/09
20:00
Verona   Taiwan 1-0 (10)   Mexico
18/09
20:00
Piacenza   Verenigde Staten uitgesteld   Australië
19/09
15:00
Bologna   Japan 0-5   Australië
19/09
20:00
Novara   Nederlandse Antillen 3-12   Taiwan
19/09
20:00
Reggio Emilia   Canada 16-7   Italië
19/09
20:00
Vicenza   Mexico 3-7   Verenigde Staten
20/09
20:00
Macerata   Australië 6-5   Mexico
20/09
20:00
Parma   Canada 5-3 (6)   Taiwan
20/09
20:00
Verona   Japan 10-1   Nederlandse Antillen
20/09
20:00
Turijn   Italië 3-12   Verenigde Staten
21/09
17:00
Bologna   Verenigde Staten 4-3   Australië
21/09
20:00
Vicenza   Italië 7-6   Nederlandse Antillen

Derde rondeBewerken

Alle wedstrijden werden van 22 tot en met 27 september gespeeld in vijf steden in Italië.

De onderlinge resultaten uit de tweede ronde werden meegenomen naar de derde ronde, hierdoor speelden in de derde ronde de landen in de groepsfase alleen vier wedstrijden (22 t/m 25 september) tegen de landen uit de andere groep, waarna twee klassementen werden gemaakt per groepindeling als uit de tweede ronde voortgekomen. Hierna vonden de plaatsingwedstrijden plaats op 26 september (#3 t/m #8) en 27 september (#1 en #2).

GroepswedstrijdenBewerken

# Land Pnt W V
Groep 1
1   Cuba 10 5 2
2   Puerto Rico 8 4 3
3   Nederland 6 3 4
4   Venezuela 4 2 5
Groep 2
1   Verenigde Staten 14 7 0
2   Canada 8 4 3
3   Australië 4 2 4
4   Taiwan 2 1 5
Datum Tijd Plaats Team 1 Uitslag Team 2
22/09
20:00
Grosseto   Cuba 2-1   Australië
22/09
20:00
Nettuno   Puerto Rico 0-3   Canada
22/09
20:00
Florence   Verenigde Staten 6-3   Venezuela
22/09
20:00
Messina   Nederland 11-2   Taiwan
23/09
20:00
Chieti   Canada 9-2   Venezuela
23/09
20:00
Grosseto   Australië 5-2   Nederland
23/09
20:00
Florence   Puerto Rico 0-3   Verenigde Staten
23/09
21:15
Nettuno   Taiwan 0-8   Cuba
24/09
20:00
Nettuno   Verenigde Staten 5-3   Cuba
24/09
20:00
Chieti   Taiwan 2-8   Puerto Rico
24/09
20:00
Grosseto   Canada 11-5   Nederland
24/09
20:00
Florence   Venezuela 9-4   Australië
25/09
19:00
Florence   Cuba 5-1   Canada
25/09
19:00
Grosseto   Venezuela 6-4   Taiwan
25/09
19:00
Chieti   Australië 2-4   Puerto Rico
25/09
19:00
Nettuno   Nederland 2-8   Verenigde Staten

PlaatsingwedstrijdenBewerken

Datum Tijd Plaats Winnaar Uitslag Verliezer
7e/8e plaats (groep nrs. 4) 26/09
20:00
Florence   Venezuela 6-3   Taiwan
5e/6e plaats (groep nrs. 3) 26/09
20:00
Messina   Australië 4-1   Nederland
3e/4e plaats (groep nrs. 2) 26/09
20:00
Grosseto   Canada 6-2   Puerto Rico
1e/2e plaats (groep nrs. 1) 27/09
15:00
Nettuno   Verenigde Staten 10-5   Cuba
  Zie de categorie 2009 Baseball World Cup van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.