Anglo-Amerikaanse maatsystemen: verschil tussen versies
Verwijderde inhoud Toegevoegde inhoud
→Lengte-eenheden: "exact" deels vermeld, met weglating overbodige nullen; Internationale zeemijl gecorrigeerd, met definitie in kolom "Grootte" |
|||
Regel 16:
{| class="wikitable"
|+ '''Britse lengtematen'''
! Eenheid !!Nederlands !![[Natuurkundige eenheid|Afk.]] !!Grootte !!
|-
! [[inch]]
| inch/duim || in., ″, " || || 2,54 [[Centimeter|cm]] || 0,025
<!--1 US survey inch = 1/39,37 m = 0,025 400 050 800 100 m-->
|-
! [[voet (lengtemaat)|foot]]
| voet || ft., ′, ' || 12 inch || 3,05 [[Decimeter|dm]] || 0,304
|-
! [[yard]]
| yard || yd. || 3 feet || 9,14 dm || 0,914
|-
! (statute) mile
| [[Engelse mijl (lengtemaat)|mijl]] || mi., m. || 8 furlong = <!-- 2^5 × 5 × 11 -->1760 yard || 1,61 [[Kilometer|km]] || 1609,344 m (exact)
|-
! league
| - || lea., l. || 3 mile || 4,83 km || 4 828,032 m (exact)
|-
! colspan="6"| Veld-lengtematen
|-
! link
| Kettingschakel (?) || li., l., lnk. || 1⁄25 rod = 7,92 inch || 2,01 dm || 0,201 168 m (exact)
|-
! rod, pole, perch
| [[roede (lengtemaat)|roede]] || rd., p. || <!-- 2 × 3² × 11 -->198 inch || 5,03 m || 5,029
|-
! chain, (acre-breadth)
| (Ketting?) || ch. || 4 rod || 2,01 [[Decameter|dam]] || 20,116
|-
! furlong
| [[furlong]] || fur. || 10 chain || 2,01 [[Hectometer|hm]] || 201,168 m (exact)
|-
! colspan="6"| Nautische lengtematen
|-
! fathom
| [[vadem]] || fm., fth. || 6 feet || 1,83 m || 1,828
|-
! shackle (VK), shot (VS)
| || || 15 fathom || 2,74 dam || 27,432 m (exact)
|-
! cable (length)
| [[Kabellengte]] || cbl. || 1⁄10 sea mile (admiralty) || 1,85 hm || 185,318
|-
! nautical/sea mile (admiralty)
|
<!-- http://www.websters-online-dictionary.org/definition/english/na/nautical+mile.html -->
|-
! (international) nautical/sea mile
| [[Zeemijl|Internationale zeemijl]] || nm, sm ||
|-
! nautical/sea league
| || nl. || 3 sea mile (admiralty) || 5,56 km || 5559,552 m (exact)
|-
! colspan="6"| Andere, oude, specialistische lengtematen
|