Prix Benois de la Danse

Prix Benois de la Danse is een jaarlijkse prestigieuze prijs in de balletwereld. Hij wordt omschreven als de oscars van het ballet.[1]

GeschiedenisBewerken

De Benois de la Danse prijs werd opgericht in 1991 door de International Dance Association te Moskou. De prijs is vernoemd naar de Russische kunstcriticus van Franse origine Alexandre Benois (1870-1960).

Vanaf 1992 genoot de prijs bescherming van de UNESCO.

OpzetBewerken

De jaarlijks wisselende jury, bestaande uit collega balletdansers, reiken rond de geboortedag van Benois, de prijzen uit. De prijs omvat een geldsom en een beeldhouwwerkje naar het ontwerp van de Franse kunstenaar Igor Ustinov.

Edities en winnaars [2]Bewerken

Overzicht edities en winnaars
Editie Ballerina Danser Choreograaf Lifetime achievment Andere
1992 Nadezjda Gratsjova  
(Bolsjojballet  )
Julio Bocca  
(Ballet Argentino  
Alexander Kølpin  
(Koninklijk Ballet  )
John Neumeier  
(Hamburg Ballett  )
1993 Isabelle Guérin  
(Parijse Operaballet  )
Andrej Oevarov  
(Bolsjojballet  )
Jiří Kylián  
(Nederlands Dans Theater  )
1994 Sylvie Guillem  
(Royal Ballet  )
Sergej Filin  
(Bolsjojballet  )
Roland Petit  
(Ballet national de Marseille  
1995 Galina Stepanenko  
(Bolsjojballet  )
Dominique Khalfouni  
(Ballet national de Marseille  )
Nicolas Le Riche  
(Parijse Operaballet  )
Angelin Preljocaj  
(Ballet Preljocaj  
1996 Diana Visjnjova  
Joelia Machalina  
(Mariinskiballet  )
Irek Moechamedov  
(Royal Ballet  )
Vladimir Derevjanko  
(Sächsische Staatsoper  )
Valentin Jelizarjev  
(Nationale Opera en Ballet van Belarus  
componist George Kouroupos  
1997 Oeljana Lopatkina 
(Mariinskiballet  )
Gregor Seyffert  
(Komische Oper Berlin  )
Faroech Roezimatov  
(Mariinskiballet  )
/
1998 Marie-Claude Pietragalla  
(Parijse Operaballet  )
Manuel Legris  
(Parijse Operaballet  )
Vladimir Malachov  
(Stuttgarter Ballett  )
Carolyn Carlson  
(Parijse Operaballet  )
Davide Bombana  
(Bayerisches Staatsballett  )
designer Olivier Debré  
1999 Élisabeth Platel  
(Parijse Operaballet  )
Kang Sue-jin  
(Stuttgarter Ballett  )
Nikolaj Tsiskaridze  
(Bolsjojballet  )
Jiří Kylián  
(Nederlands Dans Theater  )
2000 Julie Kent  
(American Ballet Theatre  
Alessandra Ferri  
Ballet van het Teatro alla Scala  
Jean-Guillaume Bart  
(Parijse Operaballet  )
Ángel Corella  
(American Ballet Theatre  )
Nacho Duato  
(Nationaal Dansgezelschap  )
Alicia Alonso   designer Jaffar el Halabi  
2002 Aurélie Dupont  
(Parijse Operaballet  )
Anastasia Volotsjkova  
(Mariinskiballet  )
Jeffrey Gerodias  
(Alvin Ailey American Dance Theater  )
Jiří Bubeníček  
(Hamburg Ballett  )
Rudi van Dantzig  
William Forsythe  
designer Jurgen Rose  
2003 Lucia Lacarra  
(Bayerisches Staatsballett  )
Lukáš Slavický  
(Bayerisches Staatsballett  )
David Dawson  
(Het Nationaal Ballet  )
Édouard Lock  
(La La La Human Steps)
Mikhail Baryshnikov  
Maurice Béjart  
Marina Semjonova  
2004 Alina Cojocaru  
(Royal Ballet  )
Laurent Hilaire  
(Parijse Operaballet  )
Lloyd Riggins  
(Hamburg Ballett  )
Paul Lightfoot & Sol León  
(Nederlands Dans Theater  )
2005 Svetlana Zacharova  
(Mariinskiballet  )
Marie-Agnès Gillot  
(Parijse Operaballet  )
Mathieu Ganio  
(Parijse Operaballet  )
Aleksej Ratmanski  
(Bolsjojballet  )
Trisha Brown  
Hans van Manen  
2006 Jekaterina Kondaoerova  
(Mariinskiballet  )
Kim Joo-won  
(Korea National Ballet  )
Di Wang  
(Guangzhou Dance company  )
Leonid Sarafanov  
(Mariinskiballet  )
Boris Ejfman  
(Boris Ejfman Ballet  )
Mats Ek  
2007 Agnès Letestu  
(Parijse Operaballet  )
Svetlana Loenkina  
(Bolsjojballet  )
Hervé Moreau  
(Parijse Operaballet  )
Martin Schläpfer  
(Ballet Mainz  )
Laurent Hilaire   designer Carlos Gallardo  
2008 Tamara Rojo  
(Royal Ballet  )
Silvia Azzoni  
(Hamburg Ballett  )
Marcelo Gomes  
(American Ballet Theatre  )
Carlos Acosta  
(Royal Ballet  )
Jean-Christophe Maillot  
(Ballets de Monte-Carlo  )
Fernando Alonso  
2009 Natalja Osipova  
(Bolsjojballet  )
Kirsty Martin  
(Australian Ballet  )
Ivan Vasiljev  
(Bolsjojballet  )
Joaquín De Luz  
(New York City Ballet  )
Wayne McGregor  
(Royal Ballet  )
José Martínez  
(Parijse Operaballet  )
2011 Bernice Coppieters  
(Ballets de Monte-Carlo  )
Zhu Yan  
(Nationaal Ballet  )
Fernando Romero  
(Teatro Lope de Vega  )
Rolando Sarabia  
(Miami City Ballet  )
Semjon Tsjoedin  
(Stanislavsky Ballet Company  
Sidi Larbi Cherkaoui en Damien Jalet  
(Eastman Company  )
Jorma Elo  
(Boston Ballet  
Toer van Schayk  
2012 Alina Cojocaru  
(Royal Ballet  )
Mathias Heymann  
(Parijse Operaballet  )
Carsten Jung  
(Hamburg Ballett  )
Lar Lubovitch  
(Lar Lubovitch Dance Company  )
Pierre Lacotte   componist: Michel Legrand  
2013 Olga Smirnova  
(Bolsjojballet  )
Alban Lendorf  
(Koninklijk Ballet  )
Vadim Moentagirov  
(English National Ballet  
Hans van Manen  
(Het Nationale Ballet  )
Christopher Wheeldon  
(Royal Ballet  )
John Neumeier  
2014 Polina Semjonova  
(American Ballet Theatre  )
Mariko Kida  
(Koninklijk Ballet  
Herman Cornejo  
(American Ballet Theatre  )
Aleksej Ratmanski  
(American Ballet Theatre  )
Brigitte Lefèvre  
2015 Svetlana Zacharova  
(Bolsjojballet  )
Edward Watson  
(Royal Ballet  )
Christopher Wheeldon  
(Royal Ballet  )
Sylvie Guillem   compnist: Joby Talbot  
designer: John Macfarlane  
Benois-Moscow Massine-Positano-prijs: Ana Laguna  
Benois-Moscow Massine-Positano-prijs: Edward Watson  
2016 Alicia Amatriain  
(Stuttgarter Ballett  )
Hannah O'Neill  
(Parijse Operaballet  )
Kim Kimin  
(Mariinskiballet  )
Inger Johan  
(Nederlands Dans Theater  )
Joeri Posochov  
(Bolsjojballet  
Edward Watson  
John Neumeier  
Designer: Ren Dongsheng  
Benois-Moscow Massine-Positano-prijs: Jekaterina Krysanova  
2017 Ludmila Pagliero  
(Parijse Operaballet  )
María Riccetto  
(Ballet Nacional Sodre  )
Hugo Marchand  
(Parijse Operaballet  )
Denis Rodkin
(Bolsjojballet  )
Crystal Pite  
(Kidd Pivot  )
Marcia Haydée  
2018 Park Sae-eun  
(Parijse Operaballet  )
Isaac Hernández  
(English National Ballet  )
Vladislav Lantratov  
(Bolsjojballet  
Deborah Colker  
(Deborah Colker Compagnie  )
Joeri Posochov  
(Bolsjojballet  
Natalia Makarova   componist: Ilja Demoetski  
designer: Kirill Serebrennikov  
Benois-Moscow Massine-Positano-prijs: Maria Kotsjetkova  
2019 Elisa Carrillo Cabrera  
(Staatsballett Berlin  )
Ashley Bouder  
(New York City Ballet  )
Vadim Moentagirov  
(Royal Ballet  )
Jiří Kylián  

Externe linkBewerken