Hoofdmenu openen

Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Wetenschap

In dit deelproject "Vrouwen en Wetenschap" proberen we de artikelen over vrouwen in de wetenschap aan te vullen, te verbeteren en te actualiseren. Hieronder volgt een overzicht van alle dingen die jij kunt doen om te zorgen dat vrouwelijke wetenschappers zichtbaarder worden op wikipedia. Onlangs schreef Ellywa het overzichtsartikel Vrouwen in de wetenschap. Dit artikel vormt een goed uitgangspunt om de geschiedenis van vrouwelijke wetenschappers te ontdekken.

Mocht je vragen hebben over deze pagina neem dan gerust contact op met Ecritures

LijstenBewerken

HooglerarenBewerken

In de naamruimte van Ecritures staan lijsten van vrouwelijke hoogleraren aan Nederlandse universiteiten. Deze worden gemaakt aan de hand van gegevens op wikidata. Aan de hand van deze lijsten kun je verschillende acties uitvoeren

In de naamruimte van Natuur12 staan twee lijsten van vrouwelijke hoogleraren die een artikel op een anderstalige wiki hebben maar geen artikel op de Nederlandstalige wiki hebben. Deze lijst is een momentopname. Ook is aangegeven hoeveel andere wiki's een artikel over deze persoon hebben. Niet alle mensen op deze lijst zijn bekend geworden als hoogleraar.

Wat kun je doen

  • Nieuwe artikelen schrijven. Op iedere de lijst kun je precies zien van welke hoogleraar er nog geen artikel is op nl:wiki (maar wel een wikidata item)
  • Wikidata items aanpassen: heel vaak zijn bijvoorbeeld de omschrijving of andere gegevens niet (volledig) ingevuld.
  • Rechtenvrije foto's zoeken: bij iedere hoogleraar staat een afbeelding vermeld wanneer deze beschikbaar is. Er zijn heel veel hoogleraren van wie een afbeelding ontbreekt.

Wetenschappelijke onderzoekersBewerken

Er zijn heel wat lijsten van wetenschappelijke onderzoekers op wikipedia. Als je deze wat gedetailleerder bekijkt dan valt het op dat vrouwen op dergelijke lijsten vaak ondervertegenwoordigd zijn. Zo heb ik voor een paar lijsten bekeken welke artikelen er zijn op de NLse wikipedia (in de desbetreffende categorie) en of al die vrouwen op de desbetreffende lijst voorkomen. Vaak bleek dit niet het geval. Daarnaast worden op de pagina met lijsten vaak foto's van de personen die op die lijst voorkomen getoond: dit zijn relatief vaker mannen dan vrouwen. Ook daar mogen vrouwen wel zichtbaarder zijn.

Wat kunnen we doen?

  • Onderstaande lijsten bekijken en checken of in ieder geval alle vrouwen met een artikel op wikipedia op de lijst voorkomen. (Ik maak steeds een overzicht van vrouwen in een bepaalde categorieën steeds met Petscan. Mocht je willen dat ik voor een bepaald onderwerp zo'n lijst aanmaak, laat me dat dan weten op mijn OP.)
  • Checken of er foto's van vrouwelijke wetenschappers in die categorie ook zijn geplaatst in het overzicht van foto's op die pagina.

Overzicht van verschillende lijsten (en evt bijbehorende portalen)

WikidataBewerken

Er is een grote hoeveelheid catalogi (ook over wetenschappers) waarvan de inhoud op wikidata geplaatst kan worden. Dergelijke informatie helpt ons weer te bekijken van welke wetenschappers er nog geen lemma's op wikipedia bestaan. Je kunt met behulp van de mix ' n match tool de data van bepaalde catalogi bekijken en de inhoud aan wikidata linken. Mocht er nog geen item (op wikidata) bestaan over de desbetreffende wetenschapper dan kun je dat aanmaken. In sommige catalogi (niet in alle) is het ook mogelijk om direct de ontbrekende wikidata-items te markeren.

De catalogi die in mix ' match van belang kunnen zijn in dit project zijn:

Bestaande artikelenBewerken

Wat kun je doen?

  • Bestaande artikelen checken of uitbreiden. Net als alle artikelen is het goed biografieën van vrouwelijke wetenschappers na te lopen en te actualiseren. Sommige (vaak wat oude artikelen over vrouwen) zijn niet neutraal geschreven en bevatten bijvoorbeeld veel informatie over de echtgenoot, kinderen of andere familieleden van de vrouw, zonder dat dit direct relevant is.
  • Checken of bestaande artikelen van vrouwelijke wetenschappers foto's hebben. Ik kom heel regelmatig tegen dat foto's bij de artikelen ontbreken terwijl op commons wel foto's aanwezig zijn. Vreemd genoeg gebeurt het ook regelmatig dat een foto wordt gebruikt waar vrouwen met anderen staat, terwijl wel een foto van hen alleen beschikbaar is.
  • Infoboxen toevoegen en daarbij verwijzen naar het juiste wetenschappelijke portaal.
  • Artikelen toevoegen aan een wetenschappelijk portaal.

Uitbreiden en verbeteren

  1. Vrouwelijke filosofen

Nieuwe artikelenBewerken

Er zijn nog heel wat vrouwelijke wetenschappelijke onderzoekers waar nog niet over geschreven wordt op de Nederlandse wikipedia. Onderstaande vrouwen hebben allemaal al wel een artikel op de Engelse wikipedia. (Met behulp van de vertaaltool kun je een artikel vertalen.)


Wetenschappelijke onderzoekersBewerken

  1. Camille Paglia (en)
  2. Margaret Chan (en - wikidata)
  3. Margaret Mahler (en:Margaret Mahler)
  4. Anna Stecksén (en:Anna Stecksén)
  5. Janaki Ammal (en:Janaki Ammal)
  6. Matilde Bensaúde (en:Matilde Bensaúde)
  7. Agnes Quirk (en:Agnes Quirk)
  8. Concepción Aleixandre Ballester (en:Concepción Aleixandre Ballester)
  9. Mary Taylor Slow (en:Mary Taylor Slow)
  10. Gudrun Ruud (en:Gudrun Ruud)
  11. Vida Latham (en:Vida Latham)
  12. Elaine Le Breton (en:Elaine Le Breton)
  13. Ethel Irene McLennan (en:Ethel Irene McLennan)
  14. Marie Lebour (en:Marie Lebour)
  15. Mary Dilys Glynne (en:Mary Dilys Glynne)
  16. Ana Belén Elgoyhen (en:Ana Belén Elgoyhen)
  17. Anne B. Newman (en:Anne B. Newman)
  18. Asima Chatterjee (en:Asima Chatterjee)
  19. Betty Diamond (en:Betty Diamond)
  20. Carmen Vela (en:Carmen Vela)
  21. Catherine A. Lozupone (en:Catherine A. Lozupone)
  22. Catherine Feuillet (en:Catherine Feuillet)
  23. Catherine Hickson (en:Catherine Hickson)
  24. Cecile La Grenade (en:Cecile La Grenade)
  25. Celia Sánchez-Ramos (en:Celia Sánchez-Ramos)
  26. Christine Dranzoa (en:Christine Dranzoa)
  27. Christine Jasch (en:Christine Jasch)
  28. Deepika Kurup (en:Deepika Kurup)
  29. Dorath Pinto Uchôa (en:Dorath Pinto Uchôa)
  30. Eleanor R. Adair (en:Eleanor R. Adair)
  31. Elena Ramírez Parra (en:Elena Ramírez Parra)
  32. Ellen Stofan (en:Ellen Stofan)
  33. Emma Hwang (en:Emma Hwang)
  34. Gloria Lim (en:Gloria Lim)
  35. Grace Eldering (en:Grace Eldering)
  36. Helen Megaw (en:Helen Megaw)
  37. Ingeborg Hochmair (en:Ingeborg Hochmair)
  38. Isabella Karle (en:Isabella Karle)
  39. Jane B. Reece (en:Jane B. Reece)
  40. Janine Benyus (en:Janine Benyus)
  41. Jasminka Domaš (en:Jasminka Domaš)
  42. Jeannette E. Brown (en:Jeannette E. Brown)
  43. Joan Curran (en:Joan Curran)
  44. Josefina Castellví i Piulachs (en:Josefina Castellví i Piulachs)
  45. Julieta Kirkwood (en:Julieta Kirkwood)
  46. Kakani Katija Young (en:Kakani Katija Young)
  47. Katharine Bartlett (en:Katharine Bartlett)
  48. Katherine Belov (en:Katherine Belov)
  49. Katsuko Saruhashi (en:Katsuko Saruhashi)
  50. Lissette Martinez (en:Lissette Martinez)
  51. Lydia Yu-Jose (en:Lydia Yu-Jose)
  52. Maharani Chakravorty (en:Maharani Chakravorty)
  53. Marcia Neugebauer (en:Marcia Neugebauer)
  54. Mariangela Lisanti (en:Mariangela Lisanti)
  55. Marvalee Wake (en:Marvalee Wake)
  56. Maya Burhanpurkar (en:Maya Burhanpurkar)
  57. Mayly Sánchez (en:Mayly Sánchez)
  58. Miriam Rodon-Naveira (en:Miriam Rodon-Naveira)
  59. Moira Dunbar (en:Moira Dunbar)
  60. Naomi McClure-Griffiths (en:Naomi McClure-Griffiths)
  61. Nermin Gozukirmizi (en:Nermin Gozukirmizi)
  62. Nesrin Nas (en:Nesrin Nas)
  63. Nguyet Anh Duong (en:Nguyet Anh Duong)
  64. Nitza Margarita Cintron (en:Nitza Margarita Cintron)
  65. Patricia Bergquist (en:Patricia Bergquist)
  66. Pratiwi Sudarmono (en:Pratiwi Sudarmono)
  67. Rajani A. Bhisey (en:Rajani A. Bhisey)
  68. Rajeshwari Chatterjee (en:Rajeshwari Chatterjee)
  69. Rosa García García (en:Rosa García García)
  70. Rose Marie Pangborn (en:Rose Marie Pangborn)
  71. Rosemary Joyce (en:Rosemary Joyce)
  72. Ruth Schmidt (en:Ruth Schmidt)
  73. Samantha Mohr (en:Samantha Mohr)
  74. Samira Moussa (en:Samira Moussa)
  75. Sema Sgaier (en:Sema Sgaier)
  76. Sossina M. Haile (en:Sossina M. Haile)
  77. Soumya Swaminathan (en:Soumya Swaminathan)
  78. Sudha Bhattacharya (en:Sudha Bhattacharya)
  79. Sunetra Gupta (en:Sunetra Gupta)
  80. Suzanne Leclercq (en:Suzanne Leclercq)
  81. Sylvia Edlund (en:Sylvia Edlund)
  82. Tessy Thomas (en:Tessy Thomas)
  83. Tina Malti (en:Tina Malti)
  84. Vyda Ragulskienė (en:Vyda Ragulskienė)
  85. Walborg Thorsell (en:Walborg Thorsell)
  86. Yajaira Sierra Sastre (en:Yajaira Sierra Sastre)
  87. Zeng Fanyi (en:Zeng Fanyi)
  88. Suzanne Leclercq Belgische paleobotaniste (en)
  89. Sylvia Ratnasamy Belgisch-Indische computerwetenschapper ([1] en)
  90. Bernadette Bawin Belgische sociologe ([2] fr)
  91. Lucie Olbrechts-Tyteca Belgische sociologe (fr en)
  92. Rosabeth Moss Kanter Amerikaanse professor in bedrijfsmanagement, opgenomen in Knack's 30 sterke vrouwen ([w:fr:Rosabeth_Moss_Kanter fr] en)
  93. Susan Love Amerikaanse chirurge ook opgenomen in hogergenoemde Knack-lijst (en)
  94. Ruth Benedict (en:Ruth Benedict - wikidata) - 35
  95. Eileen Power, Britse historica
  96. Marie Jahoda (en:Marie Jahoda), sociaal-psycholoog
  97. Mary Wilkes (en:Mary Allen Wilkes)
  98. Gayatri Chakravorty Spivak (en - wikidata)
  99. Mildred Dresselhaus (en:Mildred Dresselhaus) - onlangs overleden Amerikaans natuurkundige, "queen of carbon science".
  100. Katie Bouman (en:Katie Bouman), ontwikkelde algoritme om eerste foto ooit van een zwart gat te maken.

HooglerarenBewerken

  1. Brenda Almond
  2. Trudy van Asperen
  3. Johanna Beitel
  4. Arianna Betti
  5. Truuske de Bock
  6. Mieke Boon
  7. Erica van Boven, hoogleraar Letterkunde Open Universiteit
  8. Edith Brugmans
  9. Corina Brussaard ([3], en:Corina Brussaard, es:Corina Brussaard)
  10. Lizet Duyvendak, feministe, uhd aan de Open Universiteit en auteur
  11. Anneke Hooymans
  12. Myriam Hunink
  13. Sarah Hutton
  14. Inge Hutter
  15. Marie Huysman
  16. Hidé Ishiguro
  17. Yolande Jansen
  18. Elselijn Kingma
  19. Pauline Kleingeld
  20. Diedel Kornet
  21. Hanne van Lohuizen
  22. Katja Loos
  23. Marja van Luyn
  24. Cynthia Macdonald
  25. Anne Mackor
  26. Natasha Maurits
  27. Jeltje van der Meer
  28. Melinda Mills
  29. Mary S. Morgan (Engelse Wikipedia)
  30. Karin van Nieuwkerk (hoogleraar Radboud Universiteit Nijmegen, Inaugurele rede, Nemo kennislink)
  31. Tineke Oldehinkel
  32. Jeanine Olsen
  33. Carla Rita Palmerino, hoogleraar Geschiedenis van de moderne filosofie aan de Radboud Universiteit Nijmegen en deeltijdhoogleraar Filosofie aan de Open Universiteit
  34. Paquita Perez Salgado, hoogleraar MST Open Universiteit
  35. Jeanne Peijnenburg
  36. Jeannette Pols
  37. Ingrid Robeyns
  38. Sabine Roeser
  39. Martha Roggenkamp
  40. Maartje Schermer
  41. Madeleine Claire Sergant
  42. Maureen Sie
  43. Teresa Takken
  44. Dolly Verhoeven, hoogleraar Geschiedenis van Nijmegen en Geschiedenis van Gelderland aan de Radboud Universiteit Nijmegen
  45. Marian Verkerk
  46. Désirée Verweij
  47. Janneke Wesseling (1955), kunsthistorica en hoogleraar. Zie https://www.universiteitleiden.nl/en/staffmembers/janneke-wesseling
  48. Lies Wesseling, bijzonder hoogleraar en bekleder van de Opzij-leerstoel bij de Universiteit Maastricht. Zie ook https://www.maastrichtuniversity.nl/lies.wesseling
  49. Susan Wolf

Belgische hooglerarenBewerken

  1. Alice von Hildebrand - d:Q275370
  2. Claire Préaux - d:Q2975111
  3. Émile Noulet - d:Q1337342
  4. Susanna Mildonian - d:Q1665301
  5. Marianne Bertrand - d:Q1805905
  6. Elsa Dehennin - d:Q1333412
  7. Gonda Aline Hector Van Steen - d:Q1536973
  8. Greta Moens-Haenen - d:Q1545947
  9. Madeleine Defrenne - d:Q1883255
  10. Firouzeh Nahavandi - d:Q3072912
  11. Bernadette Mérenne-Schoumaker - d:Q15407048
  12. Reine Meylaerts - d:Q18223044

Voormalige leden van de KNAWBewerken

  1. Simone van Riet (wikidata)
  2. Martha Muusses (wikidata)
  3. J.H. van Leeuwen Boomkamp (wikidata)
  4. Hanne van Lohuizen (wikidata)
  5. Frances Yates (wikidata)

Prijzen en leerstoelenBewerken

  1. ...

ArtsenBewerken

  1. Rebecca Cole de tweede Afro-Amerikaanse vrouwelijke arts in de VS
  2. Pauline Dekker longarts, met Wanda de Kanter bekend van Nederland Stopt! Met Roken
  3. Rita Sapiro Finkler endocrinoloog, gynaecoloog en kinderarts
  4. Anandi Gopal Joshi eerste vrouwelijke Indiase arts die in het Westen was opgeleid
  5. Kazue Togasaki een van de eerste twee Japanse vrouwelijke artsen
  6. Jennie Kidd Trout, de eerste vrouwelijke arts in Canada
  7. Harriot Kezia Hunt arts, vrouwenactivist, leraar
  8. Elizabeth Reifsnyder opende het eerste vrouwenziekenhuis in Sjanghai

SterrenkundeBewerken

Lijst grotendeels afkomstig van "vrouwen in de sterrenkunde"

  1. Maria Clara Eimmart (en), pinterest
  2. Mary Adela Blagg, Brits astronoom - (en)
  3. Catherine Cesarsky - (en)
  4. Agnes Mary Clerke, Iers astronoom - (en)
  5. France Anne Córdova, Amerikaans astrofysicist - (en)
  6. Pascale Defraigne, Koninklijke Sterrenwacht België
  7. Sandra Faber, Amerikaans hoogleraar astronomie en astrofysica - (en)
  8. Wendy L. Freedman, canadees-Amerikaans astronoom - (en)
  9. Heidi B. Hammel, Amerikaans astronoom - (en)
  10. Eleanor F. Helin, Amerikaans astronoom - (en)
  11. Dorrit Hoffleit, Amerikaans astronoom - (en)
  12. Helen Sawyer Hogg, Amerikaans astronoom - (en)
  13. Wilhelmina Iwanowska, Pools astronoom - (en)
  14. Carole Jordan, Brits astrofysicist - (en)
  15. Patricia Lampens, Koninklijke Sterrenwacht België
  16. Anne Lemaître, Belgisch wiskundige
  17. Rosaly Lopes, Braziliaans planetair geoloog - (en)
  18. Linda A. Morabito, Canadees-Amerikaans astronoom - (en)
  19. Ruby Payne-Scott, Australisch radio-astonoom - (en)
  20. Mary Proctor, Amerikaans schrijver over astronomie - (en)
  21. Charlotte Moore Sitterly, Amerikaans astronoom - (en)
  22. Henrietta Hill Swope, Amerikaans astronoom - (en)
  23. Anne Underhill - (en)
  24. Griet C. Van de Steene
  25. Maria Zuber, Amerikaans astronoom - (en)

Lucht- en ruimtevaartBewerken

  1. Patricia Robertson (en:Patricia Robertson) - wikidata NASA-astronaut en arts

Andere astronauten en kandidaten: en:List of female astronauts#Other astronauts and astronaut candidates

EgyptologenBewerken

  1. Joann Fletcher (Q274473)
  2. Sarah Parcak (Q7422673)
  3. Hilda Petrie (Q1618182)
  4. Rosalind Moss (Q15130156)
  5. Christiane Ziegler (Q2061302)
  6. Mary Brodrick (||Q18715540)
  7. Elizabeth Thomas (Q519857)
  8. Kara Cooney (Q6367499)
  9. Guillemette Andreu (Q3120521)
  10. Barbara Adams (Q442750)
  11. Amelia Edwards (Q437356)

ArcheologenBewerken

  1. Adela Breton (Q18608933)