Hoofdmenu openen

De wereldkampioenschappen tafeltennis vormen een tafeltennisevenement dat de ITTF sinds 1957 eens in de twee jaar organiseert. Na de eerste editie in Londen 1926 werd het tot en met 1957 eerst ieder jaar gehouden, met uitzondering van 1927 en in de periode rond de Tweede Wereldoorlog. Op ieder WK wordt er gestreden om wereldtitels in zowel het mannen- als vrouwen enkelspel, zowel het mannen- als vrouwen dubbelspel en in het gemengd dubbel. Sinds 2003 bevinden de toernooien voor landenploegen zich in een gescheiden evenement, dat in even jaren plaatsvindt.

Inhoud

MijlpalenBewerken

De wereldkampioenschappen werden in 1939 voor het eerst op een locatie buiten Europa gehouden, in Caïro. Het WK in Bombay 1952 was het eerste in Azië en tevens het eerste waaraan Japan deelnam. Een jaar later deed China voor het eerst mee. De Sovjet-Unie maakte in 1958 voor het eerst deel uit van het deelnemersveld.
De Hongaar Viktor Barna is recordhouder bij de mannen in het aantal enkelspeltitels (vijf). De Belg Jean-Michel Saive speelde in 2015 zijn 24ste WK, waarmee hij alleen recordhouder is. Recordkampioen bij de vrouwen is de Roemeense Angelica Rozeanu, die van 1950 tot en met 1955 zes keer op rij de enkelspeltitel won. De Engels-Duitse Diane Rowe houdt met vijftien verschijningen het record WK-deelnames bij de vrouwen, maar deelt dit sinds 2009 met de Italiaanse Laura Negrisoli.

In 1982 werden er voor het eerst twee WK's gehouden die in het verlengde liggen van hét WK, namelijk de wereldkampioenschappen voor veteranen en die voor lichamelijk gehandicapten.

OverallkampioenenBewerken

Er zijn vier disciplines waarin een individu wereldkampioen kan worden, te weten het mannen- (of vrouwen-) enkelspel, het mannen- (of vrouwen-) dubbelspel, het gemengd dubbelspel en het mannen- (of vrouwen-) ploegentoernooi. In de geschiedenis van het WK zijn een aantal spelers erin geslaagd alle vier de disciplines minimaal één keer op hun naam te schrijven. Dit zijn:

Mannen:

Vrouwen:

Szabados (in 1931) en Barna (in 1935) zijn de enige mannen ooit die tijdens één editie van de wereldkampioenschappen alle vier mogelijke wereldtitels wonnen. Bij de vrouwen lukte alleen Rozeanu dit, in 1953. Met ingang van 2003 zijn 'vierklappers' op één wereldkampioenschap onmogelijk. Sinds dat jaar vindt het WK voor ploegen apart plaats in even jaren, terwijl in oneven jaren om de titels in de andere disciplines wordt gestreden.

Lijst van wereldkampioenenBewerken

Jaar Stad Mannenteam Vrouwenteam Mannen Vrouwen Mannendubbel Vrouwendubbel Gemengddubbel
1926   Londen   Hongarije   Roland Jacobi   Mária Mednyánszky   Roland Jacobi
  Dániel Pécsi
  Mária Mednyánszky
  Zoltán Mechlovits
1928   Stockholm   Hongarije   Zoltán Mechlovits   Mária Mednyánszky   Alfred Liebster
  Robert Thum
  Fanchette Flamm
  Mária Mednyánszky
  Mária Mednyánszky
  Zoltán Mechlovits
1929   Boedapest   Hongarije   Fred Perry   Mária Mednyánszky   Viktor Barna
  Miklós Szabados
  Erika Metzger
  Mona Rüster
  Anna Sipos
  István Kelen
1930   Berlijn   Hongarije   Victor Barna   Mária Mednyánszky   Viktor Barna
  Miklós Szabados
  Mária Mednyánszky
  Anna Sipos
  Mária Mednyánszky
  Miklós Szabados
1931   Boedapest   Hongarije   Miklós Szabados   Mária Mednyánszky   Viktor Barna
  Miklós Szabados
  Mária Mednyánszky
  Anna Sipos
  Mária Mednyánszky
  Miklós Szabados
1932   Praag   Tsjechoslowakije   Victor Barna   Anna Sipos   Viktor Barna
  Miklós Szabados
  Mária Mednyánszky
  Anna Sipos
  Anna Sipos
  Viktor Barna
1933   Baden bei Wien   Hongarije   Victor Barna   Anna Sipos   Viktor Barna
  Sándor Glancz
  Mária Mednyánszky
  Anna Sipos
  Mária Mednyánszky
  István Kelen
1934   Parijs   Hongarije   Duitsland   Victor Barna   Marie Kettnerová   Viktor Barna
  Miklós Szabados
  Mária Mednyánszky
  Anna Sipos
  Mária Mednyánszky
  Miklós Szabados
1935   Londen   Hongarije   Tsjechoslowakije   Victor Barna   Marie Kettnerová   Viktor Barna
  Miklós Szabados
  Mária Mednyánszky
  Anna Sipos
  Anna Sipos
  Viktor Barna
1936   Praag   Oostenrijk   Tsjechoslowakije   Stanislav Kolář   Ruth Aarons   Robert Blattner
  James McClure
  Marie Kettnerová
  Marie Smidová-Masaková
  Gertrude Kleinová
  Miloslav Hamr
1937   Baden bei Wien   Verenigde Staten   Verenigde Staten   Richard Bergmann   Gertrude Pritzi
  Ruth Aarons
  Robert Blattner
  James McClure
  Vlasta Depetrisová
  Vera Votrubcová
  Vera Votrubcová
  Bohumil Váňa
1938   Londen   Hongarije   Tsjecho-Slowakije   Bohumil Váňa   Gertrude Pritzi   Sol Schiff
  James McClure
  Vlasta Depetrisová
  Vera Votrubcová
  Wendy Woodhead
  László Bellak
1939   Caïro   Tsjecho-Slowakije   Duitsland   Richard Bergmann   Vlasta Depetrisová   Viktor Barna
  Richard Bergmann
  Hilde Bussmann
  Gertrude Pritzi
  Vera Votrubcová
  Bohumil Váňa
1947   Parijs   Tsjecho-Slowakije   Engeland   Bohumil Váňa   Gizella Farkas   Adolf Šlár
  Bohumil Váňa
  Gizella Farkas
  Gertrude Pritzi
  Gizella Farkas
  Ferenc Soos
1948   Londen   Tsjecho-Slowakije   Engeland   Richard Bergmann   Gizella Farkas   Ladislav Štípek
  Bohumil Váňa
  Margaret Franks
  Vera Thomas
  Thelma Thall
  Richard Miles
1949   Stockholm   Hongarije   Verenigde Staten   Johnny Leach   Gizella Farkas   Ivan Andreadis
  František Tokár
  Gizella Farkas
  Helen Elliot
  Gizella Farkas
  Ferenc Sidó
1950   Boedapest   Tsjecho-Slowakije   Roemenië   Richard Bergmann   Angelica Rozeanu   Ferenc Sidó
  Ferenc Soos
  Dora Beregi
  Helen Elliot
  Gizella Farkas
  Ferenc Sidó
1951   Wenen   Tsjecho-Slowakije   Roemenië   Johnny Leach   Angelica Rozeanu   Ivan Andreadis
  Bohumil Váňa
  Diane Rowe
  Rosaline Rowe
  Angelica Rozeanu
  Bohumil Váňa
1952   Bombay   Hongarije   Japan   Hiroji Satō   Angelica Rozeanu   Norizaku Fuji
  Tadaki Hayashi
  Shizuku Norahara
  Tomie Nishimura
  Angelica Rozeanu
  Ferenc Sidó
1953   Boekarest   Engeland   Roemenië   Ferenc Sidó   Angelica Rozeanu   József Koczian
  Ferenc Sidó
  Gizella Farkas
  Angelica Rozeanu
  Angelica Rozeanu
  Ferenc Sidó
1954   Londen   Japan   Japan   Ichirō Ogimura   Angelica Rozeanu   Vilim Harangozo
  Žarko Dolinar
  Diane Rowe
  Rosalind Rowe
  Gizella Farkas
  Ivan Andreadis
1955   Utrecht   Japan   Roemenië   Toshiaki Tanaka   Angelica Rozeanu   Ivan Andreadis
  Ladislav Štípek
  Angelica Rozeanu
  Ella Constantinescu-Zeller
  Eva Földi-Koczian
  Kalman Szepesi
1956   Tokio   Japan   Roemenië   Ichirō Ogimura   Tomi Ōkawa   Ichiro Ogimura
  Yoshio Tomita
  Angelica Rozeanu
  Ella Constantinescu-Zeller
  Leah Neuberger-Thall
  Erwin Klein
1957   Stockholm   Japan   Japan   Toshiaki Tanaka   Fujie Eguchi   Ivan Andreadis
  Ladislav Štípek
  Livia Mossoczy
  Agnes Simon-Almasy
  Fujie Eguchi
  Ichiro Ogimura
1959   Dortmund   Japan   Japan   Rong Guotuan   Kimiyo Matsuzaki   Teruo Murakami
  Ichiro Ogimura
  Taeko Namba
  Kazuko Ito-Yamaizumi
  Fujie Eguchi
  Ichiro Ogimura
1961   Peking   China   Japan   Chuang Tse-Tung   Qiu Zhonghui   Nobuya Hoshino
  Koji Kimura
  Maria Alexandru
  Georgita Pitica
  Kimiyo Matsuzaki
  Ichiro Ogimura
1963   Praag   China   Japan   Chuang Tse-Tung   Kimiyo Matsuzaki   Chang Shihlin
  Wang Chihliang
  Kimiyo Matsuzaki
  Masako Seki
  Kazuko Ito-Yamaizumi
  Koji Kimura
1965   Ljubljana   China   China   Chuang Tse-Tung   Naoko Fukazu   Zhuang Zedong
  Xu Yinsheng
  Cheng Minchih
  Lin Huiqing
  Masako Seki
  Koji Kimura
1967   Stockholm   Japan   Japan   Nobuhiko Hasegawa   Sachiko Morisawa   Hans Alsér
  Kjell Johansson
  Saeko Hirota
  Sachiko Morisawa
  Noriko Yamanaka
  Nobuhiko Hasegawa
1969   München   Japan   Sovjet-Unie   Shigeo Itoh   Toshiko Kowada   Hans Alsér
  Kjell Johansson
  Svietlana Fiedorova-Grinberg
  Zoja Roednova
  Yasuko Konno
  Nobuhiko Hasegawa
1971   Nagoya   China   Japan   Stellan Bengtsson   Lin Hui-Ching   István Jónyer
  Tibor Klampár
  Cheng Minchih
  Lin Huiqing
  Lin Huiqing
  Chang Chihlin
1973   Sarajevo   Zweden   Zuid-Korea   Hsi En-Ting   Hu Yulan   Stellan Bengtsson
  Kjell Johansson
  Maria Alexandru
  Miho Hamada
  Li Li
  Liang Geliang
1975   Calcutta   China   China   István Jónyer   Pak Yung Sun   Gábor Gergely
  István Jónyer
  Maria Alexandru
  Shoko Takahashi
  Tatiana Ferdman
  Stanislaw Gomoskow
1977   Birmingham   China   China   Mitsuru Kōno   Pak Yung Sun   Li Chenshih
  Liang Geliang
  Pak Yong-Ok
  Yang Ying
  Claude Bergeret
  Jacques Secrétin
1979   Pyongyang   Hongarije   China   Seiji Ono   Ge Xinai   Anton Stipančić
  Dragutin Šurbek
  Zhang Deying
  Zhang Li
  Ge Xinai
  Liang Geliang
1981   Novi Sad   China   China   Guo Yuehua   Tong Ling   Cai Zhenhua
  Li Chenshih
  Cao Yanhua
  Zhang Deying
  Huang Junqun
  Xie Saike
1983   Tokio   China   China   Guo Yuehua   Cao Yanhua   Zoran Kalinić
  Dragutin Šurbek
  Cao Yanhua
  Zhang Deying
  Guo Yuehua
  Guo Yuehua
1985   Göteborg   China   China   Jiang Jialiang   Cao Yanhua   Mikael Appelgren
  Ulf Carlsson
  Dai Lili
  Geng Lijuan
  Cao Yanhua
  Cai Zhenhua
1987   New Delhi   China   China  Jiang Jialiang   He Zhili   Chen Longcan
  Wei Qingguang
  Hyun Jung-hwa
  Yang Young-ja
  Geng Lijuan
  Geng Lijuan
1989   Dortmund   Zweden   China   Jan-Ove Waldner   Qiao Hong   Jörg Roßkopf
  Steffen Fetzner
  Qiao Hong
  Deng Yaping
  Hyun Jung-hwa
  Yoo Nam-kyu
1991   Chiba   Zweden   Korea   Jörgen Persson   Deng Yaping   Peter Karlsson
  Thomas von Scheele
  Chen Zihe
  Gao Jun
  Liu Wei
  Wang Tao
1993   Göteborg   Zweden   China   Jean-Philippe Gatien   Hyun Jung-hwa   Wang Tao
  Lu Lin
  Liu Wei
  Qiao Yunping
  Liu Wei
  Wang Tao
1995   Tianjin   China   China   Kong Linghui   Deng Yaping   Wang Tao
  Lu Lin
  Deng Yaping
  Qiao Hong
  Liu Wei
  Wang Tao
1997   Manchester   China   China   Jan-Ove Waldner   Deng Yaping   Liu Guoliang
  Kong Linghui
  Deng Yaping
  Yang Ying
  Wu Na
  Liu Guoliang
1999   Eindhoven   Liu Guoliang   Wang Nan   Liu Guoliang
  Kong Linghui
  Wang Nan
  Li Ju
  Zhang Yingying
  Ma Lin
2000   Kuala Lumpur   Zweden   China
2001   Osaka   China   China   Wang Liqin   Wang Nan   Wang Liqin
  Yan Sen
  Wang Nan
  Li Ju
  Yang Ying
  Qin Zhijian
2003   Parijs   Werner Schlager   Wang Nan   Wang Liqin
  Yan Sen
  Wang Nan
  Zhang Yining
  Wang Nan
  Ma Lin
2004   Doha   China   China
2005   Shanghai   Wang Liqin   Zhang Yining   Kong Linghui
  Wang Hao
  Wang Nan
  Zhang Yining
  Guo Yue
  Wang Liqin
2006   Bremen   China   China
2007   Zagreb   Wang Liqin   Guo Yue   Chen Qi
  Ma Lin
  Wang Nan
  Zhang Yining
  Guo Yue
  Wang Liqin
2008   Kanton   China   China
2009   Yokohama   Wang Hao   Zhang Yining   Chen Qi
  Wang Hao
  Guo Yue
  Li Xiaoxia
  Cao Zhen
  Li Ping
2010   Moskou   China   Singapore
2011   Rotterdam   Zhang Jike   Ding Ning   Ma Long
  Xu Xin
  Guo Yue
  Li Xiaoxia
  Cao Zhen
  Zhang Chao
2012   Dortmund   China   China
2013   Parijs   Zhang Jike   Li Xiaoxia   Chen Chien-an
  Chuang Chih-yuan
  Guo Yue
  Li Xiaoxia
  Kim Hyok-bong
  Kim Jong
2014   Tokio   China   China
2015   Suzhou   Ma Long   Ding Ning   Xu Xin
  Zhang Jike
  Liu Shiwen
  Zhu Yuling
  Xu Xin
  Yang Ha-eun
2016   Kuala Lumpur   China   China
2017   Düsseldorf   Ma Long   Ding Ning   Fan Zhendong
  Xu Xin
  Ding Ning
  Liu Shiwen
  Maharu Yoshimura
  Kasumi Ishikawa
2018   Halmstad   China   China
2019   Boedapest   Ma Long   Liu Shiwen   Ma Long
  Wang Chuqin
  Sun Yingsha
  Wang Manyu
  Xu Xin
  Liu Shiwen
2020   Busan

MedaillespiegelBewerken

Rang Land       Totaal
1   China 151 103 162 416
2   Hongarije 71 61 82 214
3   Japan 50 39 77 166
4   Tsjechoslowakije 29 37 62 128
5   Roemenië 20 12 22 54
6   Engeland 14 31 55 100
7   Zweden 14 12 16 42
8   Verenigde Staten 11 3 20 34
9   Oostenrijk 9 16 36 61
10   Zuid-Korea 6 16 44 66
11   Noord-Korea 5 8 15 28
12   Joegoslavië 3 13 18 34
13   Sovjet-Unie 3 4 12 19
14   Duitsland 2 17 29 48
15   Frankrijk 2 4 20 26
16   Schotland 2 2 4 8
17   Chinees Taipei 1 3 3 7
18   Singapore 1 2 6 9
19   Polen 0 4 6 10
20   België 0 2 2 4
  Wales 0 2 2 4
  Wit-Rusland 0 2 2 4
23   Hongkong 0 1 24 25
24   Kroatië 0 1 3 4
25   Luxemburg 0 1 0 1
26   Egypte 0 0 4 4
27   Nederland 0 0 3 3
28   Griekenland 0 0 2 2
  Portugal 0 0 2 2
29   Denemarken 0 0 1 1
  India 0 0 1 1
  Italië 0 0 1 1
  Spanje 0 1 1 2
  Vietnam 0 0 1 1
388 392 732 1512

Organiserende landenBewerken

Aantal Land Organisaties
7   Duitsland 1930, 1959, 1969, 1989, 2006, 2012 en 2017
  Engeland 1926, 1935, 1938, 1948, 1954, 1977 en 1997
  Japan 1956, 1971, 1983, 1991, 2001, 2009 en 2014
  Zweden 1928, 1949, 1957, 1967, 1985, 1993 en 2018
5   China 1961, 1995, 2005, 2008 en 2015
4   Frankrijk 1934, 1947, 2003 en 2013
  Hongarije 1929, 1931, 1950 en 2019
3   India 1952, 1975 en 1987
  Joegoslavië 1965, 1973 en 1981
  Nederland 1955, 1999 en 2011
  Oostenrijk 1933, 1937 en 1951
  Tsjechoslowakije 1932, 1936 en 1963
2   Maleisië 2000 en 2016
1   Egypte 1939
  Kroatië 2007
  Noord-Korea 1979
  Qatar 2004
  Roemenië 1953
  Rusland 2010
  Zuid-Korea 2020