Hoofdmenu openen

Wereldkampioenschappen atletiek 1991

Olympisch Stadion van Tokio

De derde IAAF Wereldkampioenschappen atletiek vonden plaats van 22 augustus tot 1 september 1991 in het Olympisch Stadion van Tokio (Japan).

Nederland behaalde op dit WK een zilveren medaille dankzij de discuswerper Erik de Bruin (65,82 m).

Inhoud

WereldrecordsBewerken

Op deze wereldkampioenschappen slaagde de Amerikaan Mike Powell erin het historische wereldrecord verspringen van Bob Beamon (8,90 m op de Olympische Spelen van 1968) te verbeteren. Ook de tweede, Carl Lewis, sprong één centimeter verder dan Beamon. Powells record is sedertdien nog niet verbeterd. Carl Lewis liep wel een wereldrecord op de 100 m sprint (9,86 seconden) en een tweede met de Amerikaanse aflossingsploeg op de 4x100 m (37,50 seconden).

DeelnemersBewerken

NederlandBewerken

10.000 meter
marathon
discus
verspringen
800 m
1500 m
400 m horden
marathon

UitslagenBewerken

100 mBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   USA Carl Lewis 9,86 (WR)
2   USA Leroy Burrell 9,88
3   USA Dennis Mitchell 9,91
4   GBR Linford Christie 9,92 (ER)
5   NAM Frankie Fredericks 9,95 (AF)
6   JAM Ray Stewart 9,96 (NR)
7   BRA Robson Caetano Da Silva 10,12
8   CAN Bruny Surin 10,14
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   GER Katrin Krabbe 10,99
2   USA Gwen Torrence 11,03
3   JAM Merlene Ottey 11,06
4   URS Irina Privalova 11,16
5   USA Evelyn Ashford 11,30
6   JAM Juliet Cuthbert 11,33
7   NGR Mary Onyali 11,39
8   USA Carlette Guidry-White 11,52

200 mBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   USA Michael Johnson 20,01
2   NAM Frankie Fredericks 20,34
3   CAN Atlee Mahorn 20,49
4   BRA Robson Caetano Da Silva 20,49
5   NGR Olapade Adeniken 20,51
6   FRA Jean-Charles Trouabal 20,58
7   BUL Nikolay Antonov 20,59
8   URS Aleksandr Sokolov 20,78
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   GER Katrin Krabbe 22,09
2   USA Gwen Torrence 22,16
3   JAM Merlene Ottey 22,21
4   URS Irina Privalova 22,28
5   URS Galina Malchugina 22,66
6   USA Dannette Young-Stone 22,87
7   BAH Pauline Davis-Thompson 22,90
8   URS Yelena Vinogradova 23,10

400 mBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   USA Antonio Pettigrew 44,57
2   GBR Roger Black 44,62
3   USA Danny Everett 44,63
4   CUB Roberto Hernández 44,86
5   USA Andrew Valmon 45,09
6   TRI Ian Morris 45,12
7   JPN Susumu Takano 45,39
8   AUS Mark Garner 45,47
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   FRA Marie-José Pérec 49,13
2   GER Grit Breuer 49,42
3   ESP Sandra Myers 49,78
4   URS Olga Vladykina-Bryzgina 49,82
5   USA Jearl Miles-Clark 50,50
6   COL Ximena Restrepo 50,79
7   USA Lillie Leatherwood 51,53
8   USA Diane Dixon 51,73

800 mBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   KEN Billy Konchellah 1.43,99
2   BRA José Luiz Barbosa 1.44,24
3   USA Mark Everett 1.44,67
4   KEN Paul Ereng 1.44,75
5   POL Piotr Piekarski 1.45,44
6   USA Johnny Gray 1.45,67
7   URS Andrey Sudnik 1.46,36
8   ESP Tomás de Teresa 1.47,65
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   URS Lilia Noeroetdinova 1.57,50
2   CUB Ana Fidelia Quirot 1.57,55
3   ROU Ella Kovacs 1.57,58
4   MOZ Maria Mutola 1.57,63
5   SUR Letitia Vriesde 1.58,25 (ZA)
6   GER Christine Wachtel 1.58,90
7   GBR Ann Williams 2.01,01
8   URS Svetlana Masterkova 2.02,92

1.500 mBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   ALG Noureddine Morceli 3.32,84 (KR)
2   KEN Wilfred Kirochi 3.34,84
3   GER Hauke Fuhlbrügge 3.35,28
4   GER Jens-Peter Herold 3.35,37
5   ESP Fermín Cacho 3.35,62
6   POR Mário Silva 3.35,76
7   KEN David Kibet 3.36,03
8   ITA Gennaro Di Napoli 3.36,56
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   ALG Hassiba Boulmerka 4.02,21
2   URS Tatyana Samolenko-Dorovskikh 4.02,58
3   URS Ljoedmila Rogatsjova 4.02,72
4   ROU Doina Melinte 4.03,19
5   GER Ellen Kiessling 4.04,75
6   GBR Kirsty Wade 4.05,16
7   KEN Susan Sirma 4.05,47
8   POL Malgorzata Rydz 4.05,52

5.000 m / 3.000 mBewerken

5,000 m mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   KEN Yobes Ondieki 13.14,45 (KR)
2   ETH Fita Bayisa 13.16,64
3   MAR Brahim Boutayeb 13.22,70
4   GER Dieter Baumann 13.28,67
5   POR Domingos Castro 13.28,88
6   MAR Khalid Skah 13.32,90
7   FIN Risto Ulmala 13.33,46
8   POR Dionísio Castro 13.35,39
3.000 m vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   URS Tatyana Samolenko-Dorovskikh 8.35,82
2   URS Jelena Romanova 8.36,06
3   KEN Susan Sirma 8.39,41 (AF)
4   FIN Päivi Tikkanen 8.41,30
5   ROU Margareta Keszeg 8.42,02
6   ITA Roberta Brunet 8.42,64
7   USA Judi St Hilaire 8.44,02
8   USA Annette Peters 8.44,02

10.000 mBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   KEN Moses Tanui 27.38,74
2   KEN Richard Chelimo 27.39,41
3   MAR Khalid Skah 27.41,74
4   KEN Thomas Osano 27.53,66
5   GBR Richard Nerurkar 27.57,14
6   BDI Aloÿs Nizigama 28.03,03
7   RWA Mathias Ntawulikura 28.10,38
8   MAR Hammou Boutayeb 28.12,77
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   GBR Liz Lynch-McColgan 31.14,31
2   CHN Zhong Huandi 31.35,08
3   CHN Wang Xiuting 31.35,99
4   GER Kathrin Ullrich-Wessel 31.38,96
5   USA Lynn Jennings 31.54,44
6   GER Uta Pippig 31.55,68
7   NOR Ingrid Christensen-Kristiansen 32.10,75
8   ETH Derartu Tulu 32.16,55

MarathonBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   JPN Hiromi Taniguchi 2:14.57
2   DJI Ahmed Salah 2:15.26
3   USA Steve Spence 2:15.36
4   POL Jan Huruk 2:15.47
5   JPN Futoshi Shinohara 2:15.52
6   ITA Salvatore Bettiol 2:15.58
7   MEX Maurilio Castillo 2:16.15
8   ITA Gelindo Bordin 2:17.03
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   POL Wanda Panfil 2:29.53
2   JPN Sachiko Yamashita 2:29.57
3   GER Katrin Dörre-Heinig 2:30.10
4   JPN Yuko Arimori 2:31.08
5   FRA Maria Rebelo-Lelut 2:32.05
6   POL Kamila Gradus 2:32.09
7   POR Manuela Machado 2:32.33
8   URS Ramilja Boerangoelova 2:33.00

20 km snelwandelen / 10 km snelwandelenBewerken

20 km snelwandelen mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   ITA Maurizio Damilano 1:19.37 (KR)
2   URS Michail Sjtsjennikov 1:19.46
3   URS Yevgeniy Misyulya 1:20.22
4   ITA Giovanni De Benedictis 1:20.29
5   ESP Valentí Massana 1:20.29
6   GER Robert Ihly 1:20.52
7   ITA Walter Arena 1:21.01
8   CHN Li Mingcai 1:21.15 (AS)
10 km snelwandelen vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   URS Alina Ivanova 42.57 (KR)
2   SWE Madelein Svensson 43.13
3   FIN Sari Essayah 43.13
4   URS Irina Strakhova 43.40
5   AUS Kerry Saxby-Junna 44.02
6   MEX Maria Graciela Mendoza 44.03
7   ITA Ileana Salvador 44.09
8   CHN Chen Yueling 44.11

50 km snelwandelenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   URS Aleksandr Potashov 3:53.09
2   URS Andrej Perlov 3:53.09
3   GER Hartwig Gauder 3:55.14
4   URS Vitaliy Popovich 4h00.10
5   FIN Valentin Kononen 4h02.34
6   ITA Giuseppe De Gaetano 4h03.43
7   JPN Fumio Imamura 4h06.07
8   FRA René Piller 4h06.30

110 m horden / 100 m hordenBewerken

110 m horden mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   USA Greg Foster 13,06
2   USA Jack Pierce 13,06
3   GBR Tony Jarrett 13,25
4   CAN Mark McKoy 13,30
5   FRA Dan Philibert 13,33
6   RUS Vladimir Shishkin 13,39
7   GER Florian Schwarthoff 13,41
8   CHN Tong Li 13,46
100 m horden vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   URS Ludmila Narozhilenko 12,59
2   USA Gail Devers 12,63
3   URS Natalya Grigoryeva 12,69
4   FRA Monique Ewanje-Epée 12,84
5   SUI Julie Baumann 12,88
6   FRA Florence Colle 13,01
7   CUB Aliuska López 13,06
8   GER Kristin Patzwahl 13,07

400 m hordenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   ZAM Samuel Matete 47,64
2   JAM Winthrop Graham 47,74 (NR)
3   GBR Kriss Akabusi 47,86 (NR)
4   USA Kevin Young 48,01
5   USA Danny Harris 48,46
6   USA Derrick Adkins 49,28
7   KEN Erick Keter 49,99
8   SWE Niklas Wallenlind 50,28
Vrouwen
Rang Land Atleet Tijd
1   URS Tatjana Ledovskaja 53,11 (KR)
2   GBR Sally Gunnell 53,16 (NR)
3   USA Janeene Vickers 53,47
4   USA Sandra Farmer-Patrick 53,95
5   USA Kim Batten 53,98
6   SUI Anita Protti 54,25
7   GER Heike Meissner 55,26
8   URS Margarita Khromova-Ponomaryova 55,27

3.000 m steeplechaseBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Tijd
1   KEN Moses Kiptanui 8.12,59
2   KEN Patrick Sang 8.13,44
3   ALG Azzedine Brahmi 8.15,54
4   KEN Julius Kariuki 8.16,81
5   USA Brian Diemer 8.17,76
6   MAR Abdelaziz Sahere 8.19,40
7   ITA Angelo Carosi 8.20,80
8   ITA Francesco Panetta 8.26,79

4 x 100 m estafetteBewerken

4 x 400 m estafetteBewerken

HoogspringenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Hoogte
1   USA Charles Austin 2,38 m (KR)
2   CUB Javier Sotomayor 2,36 m
3   USA Hollis Conway 2,36 m
4   GBR Dalton Grant 2,36 m (NR)
5   BAH Troy Kemp 2,34 m
5   CUB Marino Drake 2,34 m
7   SWE Patrik Sjöberg 2,31 m
8   USA Rick Noji 2,28 m
Vrouwen
Rang Land Atleet Hoogte
1   GER Heike Henkel 2,05 m
2   URS Jelena Jelesina 1,98 m
3   URS Inha Babakova 1,96 m
4   POL Beata Holub 1,96 m
5   GER Birgit Kähler 1,93 m
6   BUL Stefka Kostadinova 1,93 m
7   URS Tamara Bykova 1,93 m
8   HUN Judit Kovacs 1,90 m

VerspringenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Afstand
1   USA Mike Powell 8,95 m (WR)
2   USA Carl Lewis 8,91 m (w)
3   USA Larry Myricks 8,42 m
4   GER Dietmar Haaf 8,22 m
5   ROU Bogdan Tudor 8,06 m
6   AUS David Culbert 8,02 m
7   ITA Giovanni Evangelisti 8,01 m
8   URS Vladimir Ochkan 7,99 m
Vrouwen
Rang Land Atleet Afstand
1   USA Jackie Joyner-Kersee 7,32 m
2   GER Heike Daute-Drechsler 7,29 m
3   URS Larisa Berezhnaya 7,11 m
4   URS Yelena Sinchukova 7,04 m
5   GER Susen Tiedtke 6,77 m
6   ROU Marieta Ilcu 6,72 m
7   AUT Ljudmila Ninova-Rudoll 6,72 m
8   URS Yelena Belevskaya 6,69 m

PolsstokhoogspringenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Hoogte
1   URS Sergej Boebka 5,95 m (KR)
2   HUN István Bagyula 5,90 m
3   URS Maksim Tarasov 5,85 m
4   URS Rodion Gataullin 5,85 m
5   SWE Peter Widen 5,75 m
6   USA Tim Bright 5,75 m
7   AUT Hermann Fehringer 5,60 m
8   FRA Thierry Vigneron 5,60 m

Hink-stap-springenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Afstand
1   USA Kenny Harrison 17,78 m
2   URS Leonid Voloshin 17,75 m
3   USA Mike Conley 17,62 m
4   URS Vasiliy Sokov 17,28 m
5   SWE Tord Henriksson 17,12 m
6   BER Brian Wellman 16,98 m
7   CUB Yoelbi Quesada 16,94 m
8   FRA Georges Sainte-Rose 16,92 m

SpeerwerpenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Afstand
1   FIN Kimmo Kinnunen 90,82 m
2   FIN Seppo Räty 88,12 m
3   URS Vladimir Sasimovich 87,08 m
4   NZL Gavin Lovegrove 84,24 m
5   GBR Mick Hill 84,12 m
6   ISL Sigurdur Einarsson 83,46 m
7   SWE Dag Wennlund 81,14 m
8   SWE Patrik Bodén 78,58 m
Vrouwen
Rang Land Atleet Afstand
1   CHN Xu Demei 68,78 m
2   GER Petra Felke 68,68 m
3   GER Silke Renk 66,80 m
4   URS Natalya Cherniyenko 65,22 m
5   NOR Trine Hattestad 63,36 m
6   AUS Louise McPaul 63,34 m
7   CUB Dulce García 62,68 m
8   FIN Päivi Alafrantti 62,26 m

DiscuswerpenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Afstand
1   GER Lars Riedel 66,20 m
2   NED Erik de Bruin 65,82 m
3   HUN Attila Horváth 65,32 m
4   GER Wolfgang Schmidt 64,76 m
5   USA Mike Buncic 64,20 m
6   GER Jürgen Schult 63,12 m
7   URS Dmitriy Shevchenko 62,90 m
8   CUB Roberto Moya 61,44 m
Vrouwen
Rang Land Atleet Afstand
1   BUL Tsvetanka Khristova 71,02 m
2   GER Ilke Wyludda 69,12 m
3   URS Larisa Mikhalchenko 68,26 m
4   GER Martina Opitz-Hellmann 67,14 m
5   AUS Daniela Costian 66,06 m (OC)
6   CHN Min Chunfeng 65,56 m
7   URS Iryna Jatsjanka 64,92 m
8   CHN Zhao Yonghua 63,62 m

KogelstotenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Afstand
1   SUI Werner Günthör 21,67 m
2   NOR Lars Arvid Nilsen 20,75 m
3   URS Aleksandr Klimenko 20,34 m
4   GER Oliver-Sven Buder 20,10 m
5   URS Sergey Nikolayev 19,98 m
6   SWE Kent Larsson 19,92 m
7   YUG Dragan Peric 19,83 m
8   USA Ron Backes 19,34 m
Vrouwen
Rang Land Atleet Afstand
1   CHN Huang Zhihong 20,83 m
2   URS Natalja Lisovskaja 20,29 m
3   URS Svetlana Kriveljova 20,16 m
4   GER Claudia Losch 19,74 m
5   CHN Zhou Tianhua 19,64 m
6   GER Stephanie Storp 19,50 m
7   URS Marina Antonyuk 19,12 m
8   GER Kathrin Neimke 18,83 m

KogelslingerenBewerken

Mannen
Rang Land Atleet Afstand
1   URS Joeri Sedych 81,70 m
2   URS Igor Astapkovich 80,94 m
3   GER Heinz Weis 80,44 m
4   HUN Tibor Gécsek 78,98 m
5   URS Andrej Abduvalijev 78,30 m
6   FRA Walter Ciofani 76,48 m
7   USA Ken Flax 75,98 m
8   FRA Raphaël Piolanti 73,64 m

Tienkamp / zevenkampBewerken

tienkamp mannen
Rang Land Atleet Punten
1   USA Dan O'Brien 8812 pnt (KR)
2   CAN Mike Smith 8549 pnt
3   GER Christian Schenk 8394 pnt
4   TCH Robert Změlík 8379 pnt
5   FIN Petri Keskitalo 8318 pnt
6   NZL Simon Poelman 8267 pnt
7   URS Eduard Hämäläinen 8233 pnt
8   ESP Antonio Peñalver 8200 pnt
zevenkamp vrouwen
Rang Land Atleet Punten
1   GER Sabine Braun 6672 pnt
2   ROU Liliana Nastase 6493 pnt
3   URS Irina Belova 6448 pnt
4   FIN Satu Ruotsalainen 6404 pnt
5   ALG Yasmina Azzizi 6392 pnt (AF)
6   POL Urszula Wlodarczyk 6391 pnt
7   GER Peggy Beer 6380 pnt
8   URS Tatyana Zhuravlyova 6370 pnt


LegendaBewerken

  • WR: Wereldrecord
  • KR: Kampioenschapsrecord
  • AF: Afrikaans Record
  • AS: Aziatisch record
  • ER: Europees record
  • OC: Oceanisch record
  • ZA: Zuid-Amerikaans record
  • NR: Nationaal record
  • DNS: Niet gestart
  • DNF: Niet gefinisht
  • DSQ: Gediskwalificeerd

MedailleklassementBewerken

 Gastland

 Plaats  Land   Goud   Zilver   Brons Totaal
1   Verenigde Staten 10 8 8 26
2   Sovjet-Unie 9 9 11 29
3   Duitsland 5 4 8 17
4   Kenia 4 3 1 8
5   Verenigd Koninkrijk 2 2 3 7
6   China 2 1 1 4
7   Algerije 2 0 1 3
8   Jamaica 1 1 3 5
9   Finland 1 1 1 3
10   Frankrijk 1 1 0 2
  Japan 1 1 0 2
12   Bulgarije 1 0 0 1
  Italië 1 0 0 1
  Polen 1 0 0 1
  Zambia 1 0 0 1
  Zwitserland 1 0 0 1
17   Cuba 0 2 0 2
18   Canada 0 1 1 2
  Hongarije 0 1 1 2
  Roemenië 0 1 1 2
21   Brazilië 0 1 0 1
  Djibouti 0 1 0 1
  Ethiopië 0 1 0 1
  Namibië 0 1 0 1
  Nederland 0 1 0 1
  Noorwegen 0 1 0 1
  Zweden 0 1 0 1
28   Marokko 0 0 2 2
29   Spanje 0 0 1 1
Totaal 43 43 43 129