Buslijn 32 (Amsterdam): verschil tussen versies
Verwijderde inhoud Toegevoegde inhoud
Geen bewerkingssamenvatting |
Geen bewerkingssamenvatting |
||
Regel 3:
==Geschiedenis==
===Lijn C===
De lijn werd ingesteld op 15 oktober 1924 en verbond het [[Beursplein (Amsterdam)|Beursplein]] via de Valkenwegpont met de [[Meeuwenlaan (Amsterdam)|Meeuwenlaan]].
Op 5 september 1944 werd lijn C door [[brandstof]]gebrek tijdelijk opgeheven, om op 3 december 1945 terug te keren. Op 6 januari 1947 werd de lijn, omdat de bouw in [[Amsterdam-Noord|Noord]] voortschreed, doorgetrokken via de [[Waddenweg]] en -dijk en de Purmerweg naar het [[Purmerplein]] in [[Tuindorp Nieuwendam]]. Op 24 november 1957 volgde verlenging van het Purmerplein naar de [[Nieuwendammerdijk]].
===Lijn 32===
[[Bestand:Amsterdam_bus.JPG|thumb|Bus van lijn 32 bij het Centraal Station in Amsterdam]]
Op 2 maart 1964 werd een pendelbuslijn 32 ingesteld tussen de Nieuwendammerdijk in aansluiting op lijn C en de Monnikendammerweg, Volendammerweg en [[IJdoornlaan]] naar de Dijkmanshuizenstraat in [[
Op 27 maart 1966 werden de lijnen C en 32 samengevoegd tot lijn 32 van de Dijkmanshuizenstraat via het Purmerplein en de Hagedoornweg naar de Buiksloterweg. Het traject naar de Nieuwendammerdijk verviel. Op 31 oktober 1968, bij de opening van de [[IJtunnel]], werd de lijn via deze tunnel verlegd naar het Centraal Station, in plaats van naar de Buiksloterweg. Voorts werd de lijn vanaf Nieuwendam-Noord verlengd naar de J.H.van Heekweg in de [[Buikslotermeer]]. Op 21 september 1970 werd de route via de Waddendijk verlegd via de Nieuwe Purmerweg. Op 28 september 1969, bij de instelling van buslijn 33, kreeg de lijn zijn huidige route in Noord via het Purmerplein en de Werengouw naar het [[Buikslotermeerplein (Amsterdam)|Buikslotermeerplein]]. Vervolgens bleef de route 25 jaar ongewijzigd alhoewel het eindpunt later formeel op het [[Olof Palmeplein]] lag. Wel werd van mei 1992 tot en met september 1993 niet meer in de avonduren gereden wanneer de route werd overgenomen door de dan omgelegde buslijnen 36 en 39.
In september 1994 werd de lijn vanaf het Centraal Station samengevoegd met het oostelijke deel van de route van lijn 28 naar de KNSM-laan en reed toen van Buikslotermeer via het Centraal Station naar de KNSM-laan. Dit bleef zo tot december 2004, toen de oostelijke tak weer werd vervangen door de buslijnen 42 en 43. Lijn 32 kreeg weer zijn oorspronkelijke route van het Buikslotermeerplein naar het Centraal Station. Op 14 december 2014 kreeg de lijn zijn eindpunt op het busstation IJzijde achter het Centraal Station.
|