Eredivisie 2022/23 (mannenvoetbal)

seizoen van een voetbalcompetitie
Actuele gebeurtenis In dit artikel wordt een actuele sportgebeurtenis beschreven.
De informatie op deze pagina kan daardoor snel veranderen.

Het Eredivisie-seizoen 2022/23 (mannen) is het 67e seizoen van de Eredivisie, de hoogste Nederlandse voetbalcompetitie. Hierin wordt gestreden om het 134e landskampioenschap voetbal. Aan de competitie nemen 18 clubs deel. Het seizoen is van start gegaan op 5 augustus 2022. Ajax is de titelverdediger.

Eredivisie
Vlag van Nederland
Land Nederland
Bond KNVB
Competitie Eredivisie
Seizoensdetails
Seizoen 2022/23
Koploper PSV
Topscorer(s) 8 doelpunten:
Vlag van Nederland Cody Gakpo
Aantal clubs 18
Degradatie naar Eerste divisie
Europese kwalificatie
Champions League:
1x groepsfase;
1x 3e voorronde.

Europa League:
1x play-offronde (via het bekertoernooi).
Europa Conference League:
1x 3e voorronde;
1x 2e voorronde.
Algemeen
Opgericht 1956
Recordtitelhouder Ajax (28x)
Website Eredivisie.nl
Actueel
Actuele editie Eredivisie 2022/23
Navigatie
Vorige     Volgende
Portaal  Portaalicoon   Voetbal

Aan het einde van het seizoen degraderen de nummers 17 en 18 direct naar de Keuken Kampioen Divisie. De nummer 16 neemt deel aan de play-offs om promotie en degradatie.

Voorgaand seizoenBewerken

PEC Zwolle en Willem II degradeerden in het voorgaande seizoen rechtstreeks naar de Eerste divisie. Heracles Almelo degradeerde via de nacompetitie. Deze drie clubs werden vervangen door FC Emmen, Excelsior en FC Volendam.

TeamsBewerken

Locatie Rotterdamse Eredivisieteams
Club Plaats Stadion Capaciteit Begroting[1] Trainer Kledingsponsor Hoofdsponsor
Ajax Amsterdam Johan Cruijff ArenA 54.616 160.000.000, -   Alfred Schreuder Adidas Ziggo
AZ Alkmaar AFAS Stadion 19.501 32.000.000, -   Pascal Jansen Nike Kansino
SC Cambuur Leeuwarden Cambuurstadion 10.250 9.000.000, -   Henk de Jong Craft Bouwgroep Dijkstra Draisma
FC Emmen Emmen De Oude Meerdijk 8.301 9.300.000, -   Dick Lukkien Hummel EasyToys
Excelsior Rotterdam Van Donge & De Roo Stadion 4.400 7.500.000, -   Marinus Dijkhuizen Quick DSW Zorgverzekeraar
Feyenoord Rotterdam Stadion Feijenoord 51.117 80.000.000, -   Arne Slot Adidas EuroParcs
Fortuna Sittard Sittard Fortuna Sittard Stadion 12.000 11.000.000, -   Julio Velázquez Masita BetCity
Go Ahead Eagles Deventer De Adelaarshorst 10.000 10.000.000, -   René Hake Stanno Jumper De diersuper
FC Groningen Groningen Euroborg 22.525 25.000.000, -   Frank Wormuth Robey OG Clean Fuels
sc Heerenveen Heerenveen Abe Lenstra Stadion 26.100 18.000.000, -   Kees van Wonderen Macron[2] Ausnutria
N.E.C. Nijmegen Goffertstadion 12.500 12.500.000, -   Rogier Meijer Legea KlokGroep
PSV Eindhoven Philips Stadion 35.000 85.000.000, -   Ruud van Nistelrooij Puma Metropoolregio Brainport Eindhoven
RKC Waalwijk Waalwijk Mandemakers Stadion 7.508 8.400.000, -   Joseph Oosting Stanno Willy Naessens
Sparta Rotterdam Rotterdam Het Kasteel 10.606 13.000.000, -   Maurice Steijn Robey De Goudse verzekeringen
FC Twente Enschede De Grolsch Veste 30.205 30.000.000, -   Ron Jans Meyba Pure Energie
FC Utrecht Utrecht Stadion Galgenwaard 23.750 25.000.000, -   Henk Fraser Nike T-Mobile Nederland
Vitesse Arnhem GelreDome 21.248 onbekend   Phillip Cocu Nike eToro
FC Volendam Volendam Kras Stadion 7.384 9.500.000, -   Wim Jonk Robey BetCity

TrainerswijzigingenBewerken

Club Vertrekkende trainer Wijze van vertrek Vertrekdatum Positie in ranglijst Vervangende trainer Begindatum
Ajax   Erik ten Hag naar Manchester United 1 juli 2022 Voorbereiding   Alfred Schreuder 1 juli 2022
SC Cambuur   Dennis Haar (a.i.) einde interim-periode 1 juli 2022   Henk de Jong 1 juli 2022
Go Ahead Eagles   Kees van Wonderen naar sc Heerenveen 1 juli 2022   René Hake 1 juli 2022
FC Groningen   Danny Buijs naar KV Mechelen 1 juli 2022   Frank Wormuth 1 juli 2022
sc Heerenveen   Ole Tobiasen (a.i.) einde interim-periode 1 juli 2022   Kees van Wonderen 1 juli 2022
PSV   Roger Schmidt naar Benfica 1 juli 2022   Ruud van Nistelrooij 1 juli 2022
FC Utrecht   Rick Kruys (a.i.) einde interim-periode 1 juli 2022   Henk Fraser 1 juli 2022
Fortuna Sittard   Sjors Ultee ontslagen 22 augustus 2022 17e   Jeroen Schepens (a.i.)
  Dominik Vergoossen (a.i.)
22 augustus 2022
  Jeroen Schepens (a.i.)
  Dominik Vergoossen (a.i.)
einde interim-periode 12 september 2022 18e   Julio Velázquez 12 september 2022
Vitesse   Thomas Letsch naar VfL Bochum 22 september 2022 14e   Phillip Cocu 27 september 2022

StandenBewerken

StandBewerken

Pos Pw Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie of degradatie
1   PSV 7 6 0 1 18 28 10 +18 Landskampioen, groepsfase Champions League
2   Ajax 7 6 0 1 18 22 5 +17 Derde voorronde Champions League
3   AZ 7 5 2 0 17 13 5 +8 Derde voorronde Europa Conference League
4   Feyenoord 7 5 1 1 16 20 9 +11 Play-offs voor tweede voorronde Europa Conference League
5   FC Twente 7 4 1 2 13 12 5 +7
6   sc Heerenveen 7 3 3 1 12 8 7 +1
7   Sparta Rotterdam 7 3 1 3 10 9 8 +1
8   RKC Waalwijk 7 2 3 2 9 15 10 +5
9   FC Utrecht 7 2 3 2 9 9 10 −1
10   Excelsior 7 3 0 4 9 10 18 −8
11   N.E.C. 7 1 5 1 8 7 5 +2
12   FC Groningen 7 2 2 3 8 7 12 −5
13   Go Ahead Eagles 7 2 0 5 6 10 15 −5
14   Vitesse 7 1 2 4 5 7 16 −9
15   FC Volendam 7 1 2 4 5 8 21 −13
16   Fortuna Sittard 7 1 1 5 4 9 17 −8 Play-offs tegen degradatie naar de Eerste divisie[a]
17   SC Cambuur 7 1 1 5 4 5 14 −9 Degradatie naar de Eerste divisie
18   FC Emmen 7 1 1 5 4 6 18 −12
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 18 september 2022. Bron: nos.nl en eredivisie.nl
Regels voor de stand: [3]
Tijdens seizoen:
1) Meeste punten
2) Minste verliespunten
3) Doelpunten verschil
4) Doelpunten voor
5) Alfabetische volgorde

Einde seizoen:
1) Meeste punten
2) Doelpunten verschil
3) Doelpunten voor
4) Punten onderlinge duels
5) Doelpunten verschil onderlinge duels
6) Gescoorde uitdoelpunten onderlinge duels ('uitdoelpunt' = doelpunt op verplaatsing)
7) Play-off indien relevant voor kampioenschap, degradatie of deelname aan Europees toernooi, anders loting
8) Penalty serie (alleen na een play-off)
Noten:
  1. Zeven ploegen, één uit de Eredivisie en zes uit de Eerste divisie, spelen om één plek in de Eredivisie. De overige ploegen spelen in de Eerste divisie.

Stand thuiswedstrijdenBewerken

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 PSV 4 4 0 0 12 16 5 +11
2 Ajax 3 3 0 0 9 15 1 +14
3 FC Twente 3 3 0 0 9 9 1 +8
4 AZ 4 2 2 0 8 6 3 +3
5 sc Heerenveen 4 2 2 0 8 4 2 +2
6 Feyenoord 3 2 1 0 7 7 0 +7
7 RKC Waalwijk 4 2 1 1 7 12 6 +6
8 Excelsior 3 2 0 1 6 6 8 −2
9 Sparta Rotterdam 4 2 0 2 6 8 5 +3
10 FC Utrecht 4 1 2 1 5 1 2 −1
11 FC Groningen 3 1 1 1 4 3 3 0
12 FC Emmen 3 1 1 1 4 4 6 −2
13 FC Volendam 3 1 0 2 3 4 7 −3
14 Go Ahead Eagles 4 1 0 3 3 7 10 −3
15 Fortuna Sittard 4 1 0 3 3 7 11 −4
16 N.E.C. 3 0 2 1 2 2 3 −1
17 Vitesse 4 0 2 2 2 5 12 −7
18 SC Cambuur 3 0 0 3 0 0 4 −4
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 18 september 2022. Bron: transfermarkt.nl
Regels voor de stand:
1) Meeste punten
2) Minste verliespunten
3) Doelpunten verschil
4) Doelpunten voor
5) Alfabetische volgorde

Stand uitwedstrijdenBewerken

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 AZ 3 3 0 0 9 7 2 +5
2 Feyenoord 4 3 0 1 9 13 9 +4
3 Ajax 4 3 0 1 9 7 4 +3
4 PSV 3 2 0 1 6 12 5 +7
5 N.E.C. 4 1 3 0 6 5 2 +3
6 FC Utrecht 3 1 1 1 4 8 8 0
7 sc Heerenveen 3 1 1 1 4 4 5 −1
8 Sparta Rotterdam 3 1 1 1 4 1 3 −2
9 FC Twente 4 1 1 2 4 3 4 −1
10 SC Cambuur 4 1 1 2 4 5 10 −5
11 FC Groningen 4 1 1 2 4 4 9 −5
12 Go Ahead Eagles 3 1 0 2 3 3 5 −2
13 Vitesse 3 1 0 2 3 2 4 −2
14 Excelsior 4 1 0 3 3 4 10 −6
15 RKC Waalwijk 3 0 2 1 2 3 4 −1
16 FC Volendam 4 0 2 2 2 4 14 −10
17 Fortuna Sittard 3 0 1 2 1 2 6 −4
18 FC Emmen 4 0 0 4 0 2 12 −10
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 18 september 2022. Bron: transfermarkt.nl
Regels voor de stand:
1) Meeste punten
2) Minste verliespunten
3) Doelpunten verschil
4) Doelpunten voor
5) Alfabetische volgorde

Stand 1e seizoenshelftBewerken

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 PSV 7 6 0 1 18 28 10 +18
2 Ajax 7 6 0 1 18 22 5 +17
3 AZ 7 5 2 0 17 13 5 +8
4 Feyenoord 7 5 1 1 16 20 9 +11
5 FC Twente 7 4 1 2 13 12 5 +7
6 sc Heerenveen 7 3 3 1 12 8 7 +1
7 Sparta Rotterdam 7 3 1 3 10 9 8 +1
8 RKC Waalwijk 7 2 3 2 9 15 10 +5
9 FC Utrecht 7 2 3 2 9 9 10 −1
10 Excelsior 7 3 0 4 9 10 18 −8
11 N.E.C. 7 1 5 1 8 7 5 +2
12 FC Groningen 7 2 2 3 8 7 12 −5
13 Go Ahead Eagles 7 2 0 5 6 10 15 −5
14 Vitesse 7 1 2 4 5 7 16 −9
15 FC Volendam 7 1 2 4 5 8 21 −13
16 Fortuna Sittard 7 1 1 5 4 9 17 −8
17 SC Cambuur 7 1 1 5 4 5 14 −9
18 FC Emmen 7 1 1 5 4 6 18 −12
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 18 september 2022. Bron: transfermarkt.nl
Regels voor de stand:
1) Meeste punten
2) Minste verliespunten
3) Doelpunten verschil
4) Doelpunten voor
5) Alfabetische volgorde

Stand 2e seizoenshelftBewerken

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 Ajax 0 0 0 0 0 0 0 0
2 AZ 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Excelsior 0 0 0 0 0 0 0 0
4 FC Emmen 0 0 0 0 0 0 0 0
5 FC Groningen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 FC Twente 0 0 0 0 0 0 0 0
7 FC Utrecht 0 0 0 0 0 0 0 0
8 FC Volendam 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Feyenoord 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fortuna Sittard 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Go Ahead Eagles 0 0 0 0 0 0 0 0
12 N.E.C. 0 0 0 0 0 0 0 0
13 PSV 0 0 0 0 0 0 0 0
14 RKC Waalwijk 0 0 0 0 0 0 0 0
15 SC Cambuur 0 0 0 0 0 0 0 0
16 sc Heerenveen 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Sparta Rotterdam 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Vitesse 0 0 0 0 0 0 0 0
De eerste wedstrijd(en) word(t/en) gespeeld op 24 januari 2023. Bron: transfermarkt.nl
Regels voor de stand:
1) Meeste punten
2) Minste verliespunten
3) Doelpunten verschil
4) Doelpunten voor
5) Alfabetische volgorde

WedstrijddataBewerken

Programma/uitslagenBewerken

  Zie Eredivisie 2022/23 (mannenvoetbal)/Wedstrijden voor het hoofdartikel over dit onderwerp.
Thuis \ Uit AJA AZ CAM EMM EXC FEY FOR GAE GRO HEE NEC PSV RKC SPA TWE UTR VIT VOL
Ajax 4–0 1–1 6–1 5–0
AZ 2–1 2–0 1–1 1–1
SC Cambuur 0–1 0–2 0–1 3–0
FC Emmen 0–3 1–1 3–2
Excelsior 2–1 1–6 3–1
Feyenoord 4–0 0–0 3–0
Fortuna Sittard 2–3 1–4 1–0 3–4
Go Ahead Eagles 2–0 3–4 2–5 0–1
FC Groningen 1–4 1–0 0–1 2–2
sc Heerenveen 2–1 0–0 0–0 2–1
N.E.C. 1–1 1–1 0–1
PSV 4–1 4–3 1–0 7–1
RKC Waalwijk 5–1 5–2 0–1 2–2
Sparta Rotterdam 0–1 2–3 2–1 4–0
FC Twente 4–0 3–0 2–1 3–0
FC Utrecht 0–2 0–0 0–0 1–0
Vitesse 2–5 0–4 2–2 1–1
FC Volendam 2–3 1–4 1–0
Bijgewerkt tot wedstrijden gespeeld op 1 oktober 2022. Bron: nos.nl en eredivisie.nl
Kleuren: groen - winst thuisploeg; blauw - gelijkspel; rood - verlies thuisploeg.

Play-offsBewerken

  Zie Play-offs Nederlands voetbal 2023 voor het hoofdartikel over dit onderwerp.

ToeschouwersBewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Thuis ╲ Uit AJA AZ CAM EMM EXC FEY FOR GAE GRO HEE NEC PSV RKC SPA TWE UTR VIT VOL Totaal Gem. Max. Min.
 
Ajax . 53.667 . . . . . 54.060 49.555 . . . . . . . . 157.282 52.427 54.060 49.555
AZ 18.772 . . . . . 14.438 . . 14.945 . . . 16.269 . . . 64.424 16.106 18.772 14.438
SC Cambuur . 10.000 . 9.671 . . . 10.000 . . . . . . . . . 29.671 9.890 10.000 9.671
FC Emmen . 8.062 . . . . . . . . . 7.829 . . 8.024 . . 23.915 7.972 8.062 7.829
Excelsior . . . 4.034 . . . . . . 4.400 . . . . 4.234 . 12.668 4.223 4.400 4.034
Feyenoord . . . 47.500 . . . . 47.500 . . . 47.500 . . . . 142.500 47.500 47.500 47.500
Fortuna Sittard 11.863 . 8.357 . 8.379 . . . . . . . . . 8.763 . . 37.362 9.341 11.863 8.357
Go Ahead Eagles . . . 9.623 . 9.711 . . . . 9.643 . 9.317 . . . . 38.294 9.574 9.711 9.317
FC Groningen . . . . . . . 18.575 . . . . . . . 18.014 18.648 55.237 18.412 18.648 18.014
sc Heerenveen . . . . . . 18.020 . . 18.066 . . 18.000 21.039 . . . 75.125 18.781 21.039 18.000
N.E.C. . . . . . . 12.500 . 12.500 . . . . 12.256 . . . 37.256 12.419 12.500 12.256
PSV . . . 30.000 . 33.110 . . . . . 28.432 . . . . 28.114 119.656 29.914 33.110 28.114
RKC Waalwijk . . 4.555 . 4.332 6.578 . . . . . . . . 4.526 . . 19.991 4.998 6.578 4.332
Sparta Rotterdam 10.606 9.631 . . . . . . 9.657 . . . . . . . 10.050 39.944 9.986 10.606 9.631
FC Twente . . . . 27.000 . 27.000 . . . . 30.000 . . . . . 84.000 28.000 30.000 27.000
FC Utrecht 21.471 . 21.019 . . . . . . . 17.547 . . . . 15.807 . 75.844 18.961 21.471 15.807
Vitesse . . . . . 14.416 . . . 10.899 . . 10.598 . . . 15.702 51.615 12.904 15.702 10.598
FC Volendam . . . . . . . 6.450 . . 6.375 . . . 6.750 . . 19.575 6.525 6.750 6.375
Totaal 62.712 27.693 87.598 91.157 49.382 63.815 57.520 39.463 86.217 107.954 56.933 44.043 46.859 74.817 56.314 21.313 38.055 72.514 1.084.359
Gemiddelde 15.678 9.231 21.900 22.789 12.346 15.954 19.173 13.154 21.554 35.985 14.233 14.681 15.620 24.939 14.079 7.104 12.685 18.129 17.212
Maximum 21.471 10.000 27.681 47.500 27.000 33.110 27.000 18.575 54.060 49.555 18.066 30.000 28.432 47.500 21.039 8.763 18.014 28.114 54.060
Minimum 10.606 8.062 4.555 4.034 4.332 6.578 12.500 6.450 9.657 10.899 6.375 4.400 7.829 9.317 6.750 4.526 4.234 10.050 4.034
Bron: nos.nl

Positieverloop per teamBewerken

De tabel toont de positie van de ploegen na beëindiging van elke ronde.

Team ╲ Speelronde12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Ajax5132112
AZ3554343
SC Cambuur1612910131317
FC Emmen18141012151518
Excelsior436710710
Feyenoord1643224
Fortuna Sittard13161718181816
Go Ahead Eagles15181617171713
FC Groningen71511912912
sc Heerenveen111076666
N.E.C.1478891011
PSV2211431
RKC Waalwijk10814148128
Sparta Rotterdam121114117117
FC Twente6425555
FC Utrecht8913151189
Vitesse17171816141414
FC Volendam9131513161615
Landskampioen, groepsfase Champions League
Derde kwalificatieronde Champions League
Ticket van het KNVB Bekertoernooi, play-offronde Europa League
Derde kwalificatieronde Europa Conference League
Play-offs voor tweede kwalificatieronde Europa Conference League
Play-offs tegen degradatie naar de Eerste divisie
Degradatie naar de Eerste divisie
Bijgewerkt tot en met wedstrijd(en) gespeeld op 18 september 2022. Bron: voetbal.com

StatistiekenBewerken

DoelpuntenBewerken

Aantal goals per speelrondeBewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
30
33
31
25
36
23
27
29,3
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 gem.
Eredivisie Totaal: 205 doelpunten
Bron: nos.nl

TopscorersBewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Pos. Speler Club Wed     Gem
1.   Cody Gakpo PSV 7 8 2 1,14
2.   Steven Bergwijn Ajax 7 6 0 0,86
  Xavi Simons PSV 7 0 0,86
  Danilo Feyenoord 7 1 0,86
5.   Bas Dost FC Utrecht 7 5 0 0,71
6.   Jens Odgaard AZ 5 4 0 0,8
  Václav Černý FC Twente 7 0 0,57
  Oliver Edvardsen Go Ahead Eagles 7 0 0,57
  Sydney van Hooijdonk sc Heerenveen 7 0 0,57
  Mohammed Kudus Ajax 7 0 0,57
  Vito van Crooij Sparta Rotterdam 7 1 0,57
  Anastasios Douvikas FC Utrecht 7 1 0,57
  Burak Yılmaz Fortuna Sittard 7 2 0,57
Bron: nos.nl

Hat-tricks(+)Bewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Rnd. Speler Club Goals Datum Thuis Uitslag Uit
2   Steven Bergwijn Ajax   4'  45'  57' 14 augustus 2022 Ajax 6 – 1 FC Groningen
3   Sydney van Hooijdonk sc Heerenveen   5'  72'  77' 20 augustus 2022 Vitesse 0 – 4 sc Heerenveen
  Cody Gakpo PSV   25' (pen.)  39'  52' 31 augustus 2022 PSV 7 – 1 FC Volendam
5   Anastasios Douvikas FC Utrecht   69' (pen.)  75'  85' 2 september 2022 Fortuna Sittard 3 – 4 FC Utrecht

AssistsBewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Pos. Speler Club Wed   Gem
1.   Cody Gakpo PSV 7 6 0,86
2.   Dušan Tadić Ajax 7 5 0,71
3.   Amin Sarr sc Heerenveen 7 4 0,57
4.   Alireza Jahanbakhsh Feyenoord 6 3 0,5
  Sebastian Szymański Feyenoord 6 0,5
  Xavi Simons PSV 7 0,43
  Gijs Smal FC Twente 7 0,43
8. 20 spelers 2
Bron: nos.nl

Keepers: Tegendoelpunten en de nul gehoudenBewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Keeper Club Wed   Gem  
  Remko Pasveer Ajax 7 5 0,71 4
  Andries Noppert sc Heerenveen 7 7 1 4
  Justin Bijlow Feyenoord 7 9 1,29 4
  Lars Unnerstall FC Twente 7 5 0,71 3
  Hobie Verhulst AZ 7 5 0,71 3
  Nick Olij Sparta Rotterdam 7 8 1,14 3
  Vasilios Barkas FC Utrecht 7 10 1,43 3
  Jasper Cillessen N.E.C. 6 4 0,67 2
  Michael Verrips FC Groningen 7 12 1,71 2
  Daan Reiziger Vitesse 1 0 0 1
  Walter Benítez PSV 7 10 1,43 1
  Ivor Pandur Fortuna Sittard 4 7 1,75 1
  João Virgínia SC Cambuur 7 14 2 1
  Jeffrey de Lange Go Ahead Eagles 7 15 2,14 1
  Stijn van Gassel Excelsior 7 18 2,57 1
  Filip Stanković FC Volendam 7 21 3 1
  Mattijs Branderhorst N.E.C. 1 1 1 0
  Etienne Vaessen RKC Waalwijk 7 10 1,43 0
  Kjell Scherpen Vitesse 4 8 2 0
  Eric Oelschlägel FC Emmen 7 18 2,57 0
  Yanick van Osch Fortuna Sittard 3 10 3,33 0
  Jeroen Houwen Vitesse 2 8 4 0
Bron: nos.nl

KaartenBewerken

Gele en rode kaartenBewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022

  en   /  

18
23
2
23
21
2
18
1
32
1
36
3
24,4
1,3
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 gem.
Eredivisie Totaal: 171 gele kaarten
Eredivisie Totaal: 9 rode kaarten
Waarvan 2×  
Bron: nos.nl

Kaartenoverzicht (clubs)Bewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Club       Totaal
Ajax 9 9
AZ 11 11
SC Cambuur 10 3 13
FC Emmen 8 8
Excelsior 7 7
Feyenoord 3 3
Fortuna Sittard 17 2 21
Go Ahead Eagles 10 2 12
FC Groningen 12 12
sc Heerenveen 12 1 13
N.E.C. 7 7
PSV 6 6
RKC Waalwijk 13 13
Sparta Rotterdam 6 6
FC Twente 7 7
FC Utrecht 10 10
Vitesse 11 1 12
FC Volendam 12 12
Bron: nos.nl

Kaartenoverzicht (scheidsrechters)Bewerken

Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Naam         Totaal Gem FIFA-Scheidsrechter[4]
  Erwin Blank 2 7 0 0 7 3,5 Nee
  Pol van Boekel 4 11 0 0 11 2,75 Nee
  Alex Bos 2 2 0 1 3 1,5 Nee
  Rob Dieperink 3 7 1 1 10 3,33 Nee
  Sander van der Eijk 2 7 0 2 9 4,5 Ja
  Laurens Gerrets 1 3 0 0 3 3 Nee
  Serdar Gözübüyük 5 19 0 0 19 3,8 Ja
  Edwin van de Graaf 5 13 1 0 15 3 Nee
  Dennis Higler 4 15 0 0 15 3,75 Ja
  Jochem Kamphuis 4 8 0 2 10 2,5 Ja
  Martin van den Kerkhof 3 5 0 0 5 1,67 Nee
  Joey Kooij 3 9 0 0 9 3 Ja
  Jannick van der Laan 2 6 0 0 6 3 Nee
  Allard Lindhout 4 12 0 0 12 3 Ja
  Danny Makkelie 5 14 0 1 15 3 Ja
  Jeroen Manschot 4 8 0 0 8 2 Nee
  Richard Martens 1 6 0 0 6 6 Nee
  Marc Nagtegaal 2 4 0 0 4 2 Nee
  Bas Nijhuis 5 11 0 0 11 2,2 Nee
  Ingmar Oostrom 1 2 0 0 2 2 Nee
  Martin Pérez 1 2 0 0 2 2 Nee
Totaal 63 171 2 7 182 2,89
Bron: nos.nl

Uitwerking van de rode kaarten van spelersBewerken

Twee gele kaartenBewerken

De volgende spelers hebben in één wedstrijd twee keer geel gekregen en zijn daarmee automatisch uitgesloten van deelname aan de eerstvolgende competitiewedstrijd.

Speelronde Speler Club Thuis/Uit Tegenstander Tussen. Min. Eind. Scheidsrechter
6 Doğan Erdoğan Fortuna Sittard Uit N.E.C. 0 – 1 90e 1 – 1 Rob Dieperink
7 Mats Seuntjens Fortuna Sittard Thuis Excelsior 0 – 0 77e 1 – 0 Edwin van de Graaf
Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Bron: nos.nl en knvb.nl
Rode kaartBewerken

De volgende spelers zijn door de scheidsrechter direct van het veld gezonden en worden automatisch uitgesloten van deelname aan de eerstvolgende competitie-, beker- of play-offwedstrijd(en), tenzij ze de straffen van de aanklager betaald voetbal en de tuchtcommissie niet accepteren.

Speelronde Speler Club Thuis/Uit Tegenstander Tussen. Min. Eind. Scheidsrechter Overtreding Straf
(aantal wedstrijden)
2 Mats Deijl Go Ahead Eagles Thuis PSV 1 – 1 32e 2 – 5 Danny Makkelie Grove tackle van achteren op Richard Ledezma van PSV. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
Sondre Tronstad Vitesse Uit Excelsior 3 – 1 90+7e 3 – 1 Alex Bos Harde tackle op Luuk Admiraal van Excelsior. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
4 Jamie Jacobs SC Cambuur Thuis AZ 0 – 0 55e 0 – 1 Rob Dieperink Harde tackle op Jens Odgaard van AZ. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
Rashaan Fernandes Go Ahead Eagles Thuis Sparta Rotterdam 0 – 1 56e 0 – 1 Jochem Kamphuis Het geven van een kopstoot aan Shurandy Sambo van Sparta Rotterdam. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
5 Tibor Halilović sc Heerenveen Thuis N.E.C. 0 – 0 62e 0 – 0 Jochem Kamphuis Tackle van achteren op Elayis Tavşan van N.E.C. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
7 Mees Hoedemakers SC Cambuur Uit RKC Waalwijk 0 – 0 8e 5 – 1 Sander van der Eijk Harde tackle op Julen Lobete van RKC Waalwijk. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
Alex Bangura SC Cambuur Uit RKC Waalwijk 1 – 1 45+1e 5 – 1 Sander van der Eijk Harde tackle op Julian Lelieveld van RKC Waalwijk. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Bron: nos.nl en knvb.nl

Uitwerking van de rode kaarten van stafledenBewerken

Speelronde Naam
(Functie)
Club Thuis/Uit Tegenstander Tussen. Min. Eind. Scheidsrechter Reden Straf
(aantal wedstrijden)
7 Henk de Jong (Hoofdtrainer) SC Cambuur Uit RKC Waalwijk 0 – 1 31e 5 – 1 Sander van der Eijk Aanmerkingen op de arbitrage. 2, waarvan 1 voorwaardelijk
Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Bron: nos.nl en knvb.nl

Uitwerking van straffen die door de aanklager van de KNVB gegeven zijnBewerken

Deze straffen zijn uitgedeeld naar aanleiding van incidenten in andere toernooien/competities of door de aanklager betaald voetbal. Ze hebben betrekking op alle eerstvolgende officiële wedstrijden binnen Nederland, dus ook de Eredivisie.

Speelronde Naam Club Thuis/Uit Tegenstander Tussen. Min. Eind. Scheidsrechter Overtreding Straf
(aantal wedstrijden)
Finale Johan Cruijff Schaal Calvin Bassey Ajax Thuis PSV 3 – 4 78e 3 – 5 Dennis Higler Harde overtreding op de enkel van Ismael Saibari van PSV. 3, waarvan 1 voorwaardelijk
6 Michiel Kramer RKC Waalwijk Uit PSV Na afloop 1 – 0 Serdar Gözübüyük Het in diskrediet brengen op de arbitrage op verbale wijze bij de interviews. € 1000 geldboete + 1 voorwaardelijk
Etienne Vaessen RKC Waalwijk Uit PSV Na afloop 1 – 0 Serdar Gözübüyük Het in diskrediet brengen op de arbitrage op verbale wijze bij de interviews. € 1000 geldboete + 1 voorwaardelijk
Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Bron: nos.nl en knvb.nl

Uitwerking van straffen die door gele kaarten bij de KNVB geregistreerd zijnBewerken

Spelers

Bij de 5e en de 10e en elke volgende gele kaart daarop is de speler daarmee automatisch uitgesloten van deelname aan de eerstvolgende wedstrijd.
* Speler die een gele kaart meenam uit het vorige seizoen ((2021/22) speelronde 33 en/of 34 uit de Eredivisie of speelronde 37 en/of 38 uit de Eerste divisie).

Overzicht
Speelronde Naam Club Reden
Bijgewerkt t/m 18 september 2022
Bron: nos.nl en knvb.nl

OnderscheidingenBewerken

Maandelijkse onderscheidingenBewerken

Maand Speler van de maand Johan Cruijff Talent van de maand Elftal van de maand Bron
Speler Club Speler Club
Augustus Xavi Simons PSV Brian Brobbey Ajax Noppert (sc Heerenveen); Smal (FC Twente), Trauner (Feyenoord), Van Ewijk (sc Heerenveen); Veerman (PSV), Clasie (AZ), Simons (PSV); Gakpo (PSV), Brobbey (Ajax), Van Hooijdonk (sc Heerenveen), Bergwijn (Ajax) 1 2 3

TransfersBewerken

  Zie Eredivisie 2022/23 (mannenvoetbal)/Transfers zomer voor het hoofdartikel over dit onderwerp.
  Zie Eredivisie 2022/23 (mannenvoetbal)/Transfers winter voor het hoofdartikel over dit onderwerp.

TriviaBewerken

  • Dick Lukkien, trainer van FC Emmen, is bij aanvang van het seizoen het langst bij zijn huidige club. Lukkien is al sinds seizoen 2016/17 coach van de Drentse club. Drie seizoenen daarvan is hij trainer in de Eredivisie bij diezelfde club en dat is ook de meeste van alle huidige Eredivisietrainers.
  • Voor het eerst sinds seizoen 2017/18 spelen alle drie de professionele voetbalclubs uit Rotterdam (Excelsior, Feyenoord en Sparta Rotterdam) op het hoogste niveau.
  • In speelronde 2 is het snelste doelpunt ooit in de Eredivisie geëvenaard. Vito van Crooij van Sparta Rotterdam scoorde op 14 augustus 2022 na acht seconden de 1–0 tegen AZ. De wedstrijd zelf eindigde in 2–3. Het laatste snelst gemaakte doelpunt stond op naam van Koos Waslander van NAC Breda, die op 20 maart 1982 ook na acht seconden scoorde tegen PEC Zwolle.

Zie ookBewerken