Aster

geslacht uit de geslachtengroep Astereae
Icoontje doorverwijspagina Zie Aster (doorverwijspagina) voor andere betekenissen van Aster.

Het geslacht Aster hoort tot composietenfamilie (Compositae of Asteraceae). Vanwege de prachtige bloei (in bloemhoofdjes) zijn er veel cultivars als tuinplant gekweekt.

Aster
Aster willkomii
Aster willkomii
Taxonomische indeling
Rijk:Plantae (Planten)
Stam:Embryophyta (Landplanten)
Klasse:Spermatopsida (Zaadplanten)
Clade:Bedektzadigen
Clade:'nieuwe' Tweezaadlobbigen
Clade:Campanuliden
Orde:Asterales
Familie:Asteraceae (Composietenfamilie)
Onderfamilie:Asteroideae
Geslachtengroep:Astereae
Geslacht
Aster
L. (1753)
Afbeeldingen op Wikimedia Commons Wikimedia Commons
Aster op Wikispecies Wikispecies
Portaal  Portaalicoon   Biologie

De Noord-Amerikaanse soorten van het geslacht Aster zijn ondergebracht in het geslacht Symphyotrichum. Verder zijn er enkele soorten overgebracht naar de geslachten Galatella en Tripolium. Tot het geslacht Aster behoren nu alleen Euraziatische soorten.

In Nederland en België komen de volgende soorten voor:

  • Gladde aster (Aster laevis - sierplant, soms verwilderd). Nu: Symphyotrichum laeve
  • Kleine aster (Aster tradescantii - sinds 19e eeuw ingeburgerd) is een synoniem van smalle aster
  • Nieuw-Engelse aster (Aster novae-angliae). Nu: Symphyotrichum novae-angliae
  • Nieuw-Nederlandse aster (Aster novi-belgii - sierplant, vaak verwilderd). Nu: Symphyotrichum novi-belgii
  • Smalle aster (Aster lanceolatus - sinds eerste kwart 20e eeuw ingeburgerd). Nu: Symphyotrichum lanceolatum
  • Zulte (Aster tripolium - ook wel zeeaster genoemd). Nu: Tripolium pannonicum
  • Kalkaster (Aster linosyris). Nu: Galatella linosyris

Van deze soorten zijn alleen de zulte en de kalkaster inheems, de andere zijn oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Amerika.

Aster alpinus

Enkele overige soorten:

Externe linksBewerken

  Zie de categorie Aster van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.